CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Tvorba dokumentárního filmu pro školy

Tvorba dokumentárního filmu pro školy

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Autorský dokumentární film (v angličtině se používá termín creative documentary) je specifický v tom, že odráží osobnost tvůrce a jeho angažovaný pohled na téma, které se rozhodl zachytit. Formálně se jedná o filmy s nejvýraznějším režijním rukopisem. Naším cílem bude žáky naučit základnímu filmovému jazyku a uvažování o možnostech zachycení reality prostřednictvím zvuku a obrazu. Projekt je iniciován učitelem předmětu mediální výchova Janem Spěváčkem ze ZŠ Seifertova. Žáci 8. ročníku budou v rámci výuky mediální výchovy společně se stálými lektory a hosty tvořit vlastní krátké autorské filmy, které pak představíme veřejnosti na projekcích v kině Dukla. Na filmech se budou podílet například režisérka Apolena Rychlíková nebo režisér a kameraman Vít Klusák.

 

ikona šipkazpět

Lektoři

Apolena Rychlíková

Apolena Rychlíková

Apolena Rychlíková je redaktorka webu A2larm.cz, publicistka, filmová a rozhlasová dokumentaristka. Působí jako komentátorka pro český rozhlas a Salón Práva, své texty píše pro celou řadu českých médií. Jako filmařka spolupracuje s předními českými produkcemi. Její film Hranice práce získal cenu za Nejlepší český dokument a Cenu diváků na MFDF Jihlava 2017 a Cenu filmových kritiků v témže roce. Je držitelkou Novinářské ceny za Nejlepší komentáře roku 2017, v roce 2021 pak získala cenu Novinářská křepelka pro novinářky a novináře do 33 let. Jako první Češka byla nominována na prestižní novinářskou cenu European Press Prize za svůj komentář Black Lives MAtter po Česku. Je iniciátorkou vzniku sborníku autorů a autorek nové levice s názvem Budoucnost, vydaném v roce 2020 v Nakladatelství IDEA, jednou z 28 evropských umělkyň, které publikovaly ve sborníku Europe 28. Vydává vlastní feministický podcast Kvóty. Je členkou Rady mezinárodní platformy Progressive International a spoluzakladatelkou interdisciplinární platformy Paměť města. Absolvovala magisterský program Katedry dokumentární tvorby na pražské FAMU. Dlouhodobě se věnuje otázkám sociálních nerovností, bydlení, politice a feminismu.

více info
Přemysl Martinek

Přemysl Martinek

Vystudoval katedru filmových studií na FFUK a působil jako filmový kritik v týdeníku Respekt, ředitel distribuční filmové společnosti, člen a předseda Rady Státního Fondu kinematografie nebo vedoucí produkce divadla DIOD. Aktuálně se věnuje kromě lektorství v CDF filmové produkci a pracuje na pozici Manažera regionálních filmových fondů pro Asociaci producentů v audiovizi. Dlouhodobě také působí jako expert v oblasti distribuce pro Státní fond kinematografie. Zakládal jihlavskou PechaKucha Night. V CDF má od dubna roku 2022 na starosti veřejné projekce, vede vybrané vzdělávací lekce, připravuje nové projekty v oblasti vzdělávání a podpory audiovizuálního průmyslu a věnuje se dramaturgii programů pro veřejnost a odbornému lektorování.

více info
Šimon Bauer

Šimon Bauer

Šimon Bauer, lektor, filmový a televizní teoretik. Je absolventem oboru Teorie a dějiny filmu a audiovizuální kultury na Masarykově Univerzitě v Brně, dlouhodobě spolupracuje s MFDF Ji.hlava a od října 2014 řídí Centrum dokumentárního filmu. Zabývá se zejména výzkumem strategií programování Československé televize v jejích začátcích a distribučními vztahy mezi ČST a tehdejším Státním filmem. Toto téma zpracovává i ve svém příspěvku v antologii Naplánovaná kinematografie.

více info
Vít Klusák

Vít Klusák

Vít Klusák je režisér a producent. Spolu s Filipem Remundou založil filmovou a dokumentární společnost Hypermarket Film, kterou proslavil zejména snímek Český sen (2004), dále pak snímky Svobodu pro Smetanu (2012) nebo Život a smrt v Tanvaldu (2013).

více info

Realizováno za podpory:

Spolufinancováno EU
MPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme