CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Vít Klusák

Vít Klusák
Vít Klusák je režisér a producent. Spolu s Filipem Remundou založil filmovou a dokumentární společnost Hypermarket Film, kterou proslavil zejména snímek Český sen (2004), dále pak snímky Svobodu pro Smetanu (2012) nebo Život a smrt v Tanvaldu (2013).

Výpis filmů autora

Český mír

Český mír

Vít Klusák, Filip Remunda / Česká republika / 2010 / 89 min. 0 sec.

1 radar 2 mír krajině 3 Amerika v Česku 4 brdští venkované se bouří 5 lesy jako cíl politického marketingu 6 vojenská policie mění relevanci daného prostoru 7 mediální válka mezi politiky a angažovanými občany 8 diskurzivní zbraně protivníků se sofistikují a zvyšují hlas 9 globální téma světových pacifistů se zhmotňuje v české kotlině 10 Bushe střídá Obama a ostnatý drát musí z kola ven Armáda obsazuje kótu a rezervuje ji pro americký radar, o který politici usilují, ale proti němuž se část společnosti bouří, zatímco místní obyvatelé hledají různé cesty, jak ubránit svůj životní prostor.

bez náhledu

Český sen

Vít Klusák, Filip Remunda / Česká republika / 2004 / 87 min. 0 sec.

Tvůrci dokumentu vzbudili mimořádný zájem veřejnosti již při samotné realizaci průzkumu aspektů české konzumní společnosti. Když 31. května 2003 otevřeli před nedočkavými tisícovkami zákazníků na zelené louce fiktivní hypermarket Český sen, který ovšem tvořilo pouze namalované průčelí, rozpoutali tím ostrou diskusi mezi novináři i politiky. Jejich originální film pak metodou postupného seznamování se všemi etapami reklamních kampaní nahlíží fenomén doby, jímž je trávení volného času celých rodin nakupováním ve velkých obchodech.

Český žurnál: Děti státu

Český žurnál: Děti státu

Ivana Pauerová Miloševič / Česká republika / 2017 / 57 min. 0 sec.

Když norský úřad na ochranu dětí Barnevernet v roce 2011 odebral manželům Michalákovým oba syny, vyvolalo to silnou vlnu kritiky. Režisérka, sama matka dvou dětí, se proto vydala do Norska zjistit, zda stát rodičům skutečně nařizuje, jak mají své děti vychovávat. Investigativně pojatý dokument skrze individuální příběhy a rozhovory s odborníky rozkrývá, že jde o mnohem komplexnější problematiku, než jak ji vykreslují česká média. Jasně nastavená pravidla sice mohou být omezující, zároveň jsou ale zřejmě jedním z důvodů, proč Norsko patří mezi nejšťastnější země světa. „Do jaké míry přehlížíme případy ve svém okolí, kdy rodiče výchovu svých dětí nezvládají? Respektujeme tím soukromí nebo je to lhostejnost? Jsme schopní vnímat stát jinak než jako nutné zlo?“ I. P. Miloševičová

logo Ji-hlavaDoporučuje knihy:

Karel Vachek etc.

Karel Vachek etc.

Martin Švoma
2008 / 312 stran

Kniha je prvním pokusem o komplexní pohled na tvorbu režiséra Karla Vachka. Snaží se především podat maximálně přehlednou informaci o jednotlivých filmových projektech a genezi jejich motivů, stejně jako vystopovat jejich vzájemné souvislosti a poopravit tím dosavadní častá interpretační nedorozumění a nepřesnosti opakující se v některých kritických textech. Činí tak klasickou monografickou formou, která je doplněna nejen fotografiemi týkajícími se filmové tvorby, ale i ukázkami výtvarných artefaktů režiséra a jeho blízkých a malou antologií nejzajímavějších reflexivních textů. Dokládá tím šíři režisérova tvořivého myšlení, nekompromisních postojů a významné stopy, které navzdory časté nepřízni okolností zanechává v české kultuře.

Realizováno za podpory:

Spolufinancováno EU
MPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme