CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Václav Flegl

Václav Flegl

Zdroj: kinobox.cz

Václav Flegl absolvoval katedru Hudební vědy na FFUK, katedru zvukové tvorby na FAMU a stáž na Midlessex University v Londýně. Pracoval jako zvukař na desítkách hraných a dokumentárních filmů. Mezi jinými je to film Trafačka – Chrám svobody Saši Dlouhého a Romana Vávry(2011), Nic proti ničemu Petra Marka (2011), Vše pro dobro světa a Nošovic Víta Klusáka (2010), Český mír Filipa Remundy a Víta Klusáka (2010), Nebe, peklo Davida Čálka (2009), Mamas & Papas Alice Nellis (2010) a celá řada dalších. Zdroj: kinobox.cz

Výpis filmů autora

Český mír

Český mír

Vít Klusák, Filip Remunda / Česká republika / 2010 / 89 min. 0 sec.

1 radar 2 mír krajině 3 Amerika v Česku 4 brdští venkované se bouří 5 lesy jako cíl politického marketingu 6 vojenská policie mění relevanci daného prostoru 7 mediální válka mezi politiky a angažovanými občany 8 diskurzivní zbraně protivníků se sofistikují a zvyšují hlas 9 globální téma světových pacifistů se zhmotňuje v české kotlině 10 Bushe střídá Obama a ostnatý drát musí z kola ven Armáda obsazuje kótu a rezervuje ji pro americký radar, o který politici usilují, ale proti němuž se část společnosti bouří, zatímco místní obyvatelé hledají různé cesty, jak ubránit svůj životní prostor.

Český žurnál: Blízký daleký východ

Český žurnál: Blízký daleký východ

Filip Remunda / Česká republika / 2015 / 70 min. 0 sec.

Snímek o atmosféře v současné válkou zmítané Ukrajině vznikal v průběhu jednoho roku jako režisérův cestovní deník. Ukrajinská učitelka Táňa, která v Praze pracuje jako uklízečka, bere filmaře s sebou na návštěvu své rodiny do Zakarpatí. Režisér se také setkává se svými známými místními novináři a revolucionářem Petrem, který dělá nonkonformního průvodce po rezidenci Viktora Janukovyče. Pozorovatelské, většinou statické záběry, ve kterých Remunda vystupuje jen občas jako svědek či moderátor, doprovází jeho komentář mimo obraz nabízející zamyšlení nad vlastním vztahem k Ukrajině i médiím obecně.DETAIL:„Narkomany už vymýtili jako společenskou třídu. Taky tu nejsou.“ „A kde jsou?“ „Já bych řekl, že se šli léčit. Narkomani jsou nemocní lidé. Ty je třeba léčit. Způsoby jsou různé. Vyfasují lopatu a kopou zákopy.“

Český žurnál: Pět zrození

Český žurnál: Pět zrození

Erika Hníková / Česká republika / 2015 / 52 min. 0 sec.

Do zákulisí porodnice v pražské vinohradské nemocnici nahlíží autorský dokument z cyklu Český žurnál. Během své dvanáctidenní přítomnosti se filmovému štábu podařilo přiblížit k pěti různým okamžikům zrození a skrze perspektivy novopečených rodičů, lékařů a porodních asistentek zachytit odlišné přístupy k zvládání porodní situace.

logo Ji-hlavaDoporučuje knihy:

Digitální demence

Digitální demence

Manfred Spitzer
česky / 2014 / 341 stran

Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum. Digitální média nás zbavují nutnosti vykonávat duševní práci. To, co jsme dřív prováděli jednoduše pomocí rozumu, nyní obstarávají počítače, smartphony, organizéry a navigace. To s sebou nese nezměrné nebezpečí, říká neurovědec Manfred Spitzer. Výsledky výzkumu, které zmiňuje, jsou alarmující. Na digitálních médiích vzniká závislost. V dlouhodobém horizontu poškozují tělo a především mysl. Jakmile přestaneme vyvíjet duševní úsilí, ochabuje nám paměť. Nervové spoje odumírají, ty nové nepřežijí, protože jich není třeba. U dětí a mladistvých vinou digitálních médií dramaticky klesá schopnost učení a výsledkem jsou poruchy pozornosti a čtení, úzkost a otupělost, poruchy spánku a deprese, nadváha, sklony k násilí a úpadek společnosti. Spitzer ukazuje obavy, jež tento vývoj vzbuzuje, a vybízí k omezení konzumního způsobu života, především u dětí, abychom zabránili digitální demenci. V Německu i anglosaském světě vzbudila kniha mimořádný ohlas jak mezi rodiči a pedagogy, tak i mezi odbornou veřejností, byť reakce byly často rozporuplné. Prodalo se jí přes 200 000 výtisku, několik měsíců se udržela na první příčce bestselleru týdeníku Spiegel a práva na vydání byla prodána zatím do devíti zemí.[databazeknih.cz]

Realizováno za podpory:

Spolufinancováno EU
MPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme