CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Marek Hovorka

Marek Hovorka
Narodil se v roce 1980. V roce 1997 založil Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, jehož je od té doby ředitelem. V letech 1998 - 2005 studoval Katedru dokumentární tvorby pražské FAMU. Spoluzakladatel sítě evropských dokumentárních festivalů Doc Alliance, filmového trhu East Silver, on-line platformy pro distribuci dokumentárních filmů DAFilms. Vyvinul několik unikátních industry programů (např. Inspirační fórum, Emerging Producers, Festival Identity) Člen redakční rady dvouměsíčníku o dokumentárním filmu Dok.revue a revue "do". Byl členem nejrůznějších porot na mezinárodních a dokumentárních filmových festivalech (např. FID Marseille, CPH:DOX, Visions du reél, MFF Karlovy Vary, Cinema Verite Teherán, It´s all true Sao Paulo). Zdroj: IDF

Výpis filmů autora

bez náhledu

Inspirační fórum: Kateřina Šedá

Kateřina Šedá / Česká republika / 2014 / 105 min. 0 sec.

Česká umělkyně Kateřina Šedá (narozena v Brně v roce 1977) je absolventkou Akademie výtvarných umění v Praze. Ve své práci se primárně zaměřuje na happeningy a experimenty. Její projekty se snaží účastníky vytrhnout ze zažitých stereotypů nebo společenské izolace. V roce 2011 například spolupracovala s londýnskou galerií Tate Modern na projektu „Od nevidím do nevidím“, v němž se obyvatelé obce Bedřichovice na jeden den přesunuli do Londýna, kde ve veřejném prostoru dělali to, co ve svém běžném dni – zametali, umývali auto a podobně. Jan Gogola mladší o umělkyni natočil dokument Kateřina Šedá: Jak se dělá mýtus (2013).

bez náhledu

Inspirační fórum: Osama Abdul Mohsen

Osama Abdul Mohsen / Česká republika / 2015 / 90 min. 0 sec.

Tohoto muže svět poznal jako jednoho ze syrských uprchlíků prchajících před policií na maďarsko-srbské hranici u vesnice Röszke. Video, na kterém je zaznamenáno, jak spadl i se svým malým synem poté, co mu reportérka pracující pro maďarskou televizi nastavila nohu, vzbudilo obrovskou vlnu zájmu a silných emocí. Osama Abdul Mohsen nyní buduje nový život ve Španělsku, kde mu jako trenérovi nabídla zázemí fotbalová škola, a do Ji.hlavy přijede diskutovat o svých zkušenostech se situací, která už několik měsíců plní titulní stránky novin a podněcuje vášnivé polemiky na sociálních sítích.

bez náhledu

Inspirační fórum: Petr Pavlenskij

Petr Pavlensky / Česká republika / 2014 / 95 min. 0 sec.

Petr Pavlenskij je ruský konceptuální umělec a aktivista. Narodil se roku 1984 v Petrohradě. Upozornil na sebe akcí na podporu ruské punkové skupiny Pussy Riot. Policie Pavlenského zatkla a uvěznila jako psychicky narušenou osobnost - po několika dnech ho nakonec propustila. Jeho nejznámější performancí je Fixace (2013), kdy si na chodník moskevského Rudého náměstí přibil genitálie, aby tak demonstroval proti proměně Ruska v policejní stát. Během své poslední akce Svoboda v únoru letošního roku postavil barikádu z hořících pneumatik na jednom z petrohradských mostů, čímž chtěl podpořit ukrajinskou revoluci a reflektovat dění na ukrajinském Majdanu. O ožehavé situaci v putinovském Rusku svědčí i fakt, že umělcova nedávná, údajně poslední performance, během níž se měl Pavlenskij pokoušet demonstrativně oběsit, byla vymyšlená ruskými médii.

logo Ji-hlavaDoporučuje knihy:

Joris Ivens

Joris Ivens

André Stufkens
česky / 518 stran

Kniha se chronologicky věnuje dvaceti Ivensovým dokumentům, jež nahlíží v širokém dobovém kontextu a ve vzájemné provázanosti. Odhaluje jejich inspirační zdroje, reflektuje produkční souvislosti, zkoumá filmový jazyk, přibližuje proces restaurování a nechává zaznít dobové ohlasy. Knihu uzavírá filmová vzpomínka Rogera Busschotse Cinemafie a pro české vydání napsaná kapitola o filmu Prvá léta, který byl natáčen také v poválečném Československu. Nizozemský dokumentarista Joris Ivens (18. listopadu 1898, Nijmegen — 28. července 1989, Paříž) už jako třináctiletý natočil krátký film Vigvam. Ve dvacátých letech vstoupil do uměleckého světa filmových experimentů, které vyústily v avantgardní snímky Most a Déšť. Natáčel propagační snímky, mimo jiné pro firmu Philips, filmy pro odbory či reportážní aktuality. V Sovětském svazu natočil budovatelský film Komsomol, v USA dokument o elektrifikaci amerického venkova. Dopady hospodářské krize zachytil v hornickém regionu Borinage v Belgii a společně s Ernestem Hemingwayem podal svědectví o občanské válce ve Španělsku. Obrazem válečné reality 20. století jsou také snímky 400 milionů, Poznej svého nepřítele: Japonsko, 17. rovnoběžka či kolektivní film Daleko od Vietnamu. Dokumentem Indonésie volá se vymezil vůči nizozemské koloniální politice. Poté, co jej začal vyšetřovat Výbor pro neamerickou činnost, působil ve východní Evropě. Točil i nepolitické, poetické filmy: Setkání Seiny s Paříží, Valparaíso, Mistral nebo Rotterdam-Europoort. V Číně vytvořil monumentální obraz kulturní revoluce Jak Yukong hory přenášel i ryze osobní filmový testament Příběh větru, na němž se podílela jeho partnerka Marceline Loridanová-Ivensová. Zdroj: namu.cz

Realizováno za podpory:

Spolufinancováno EU
MPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme