CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Jarmila Poláková

Jarmila Poláková

Výpis filmů autora

Dajori

Dajori

Nicolas Kourek, Martin Páv / Česká republika / 2024 / 87 min. 0 sec.

Protagonistkou Dajori (v romštině matka) je pětačtyřicetiletá Marie Hučková, která žije se svým manželem ve Varnsdorfu. Poté, co její mladší sestra Iveta skončí i se svými devíti dětmi na ulici, rozhodne se vzít svůj i jejich osud pevně do vlastních rukou a pokusí se tak vymanit ze začarovaného kruhu chudoby, která je pro jejich rodné město příznačná. Citlivý snímek zachycující tři roky společného života nově vzniklé rodiny sleduje malé radosti i každodenní výzvy, které s sebou péče o druhé přináší, a ptá se, zda mateřská láska dokáže porazit nefunkční systém, v němž se sociálně vyloučené lokality ocitají. „Uvědomili jsme si, že se nám před očima odehrává konflikt na několika rovinách. Jednak zde byl Mariin vnitřní rozpor, kdy pro ni bylo nemyslitelné, aby nepomohla příbuzným v nouzi, ale zároveň si byla vědoma negativních dopadů celé situace na ni i její nejbližší rodinu. Další rovina konfliktu se pak odehrávala na úrovni města, potažmo státu. Celá událost souvisela s krizí bydlení a obchodem s chudobou v sociálně vyloučených lokalitách.“ — Martin Páv

Evoluce 4 z revoluce - Jan Ruml

Evoluce 4 z revoluce - Jan Ruml

Pavel Koutecký, Jan Šikl / Česká republika / 2010 / 57 min. 0 sec.

1 disident 2 soukromé okamžiky 3 paradoxy jednoho života 4 časosběr událostí, jiná historie 5 viditelné a neviditelné v záběrech Před dvaceti lety začali filmaři sledovat osudy čtyř lidí, kteří se v listopadu 1989 veřejně angažovali: Michaela Kocába, Jana Rumla, Kryštofa Rímského a Martina Mejstříka - po smrti Pavla Kouteckého filmy dokončil Jan Šikl.

Evoluce 4 z revoluce - Michael Kocáb

Evoluce 4 z revoluce - Michael Kocáb

Pavel Koutecký, Jan Šikl / Česká republika / 2010 / 57 min. 0 sec.

1 deník 2 po revoluci 3 transformace Michaela Kocába 4 proměna muzikanta v politika 5 časosběrná analýza vzájemného průniku rolí 6 reflexe životní dráhy prostřednictvím novinových titulků 7 evoluce idealisty v pragmatika a zpětný chod 8 symbol odchodu sovětských vojsk se stává neoblíbeným politikem 9 polemické zamyšlení nad subjektivně ideální formou vlastní společenské angažovanosti 10 pozbývání a hledání motivace tvořit a zároveň ovlivňovat společenské dění Portrét Michaela Kocába, jehož podstatným tématem je jeho touha být veřejně činnou osobou, zahrnuje dvacet let života původně hudebníka, poté politika a následně hudebníka, který byl zároveň vládním úředníkem.

Realizováno za podpory:

Spolufinancováno EU
MPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond audiovize
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme