Jan Daňhel
Výpis filmů autora
Alchymická pec
Jan Daňhel, Adam Oľha / Česká republika, Slovensko / 2020 / 118 min. 0 sec.
Jan Švankmajer se po dotočení svého posledního celovečerního filmu Hmyz sám stal aktérem natáčení. Jeho tvůrčí metodu poodkrývají Jan Daňhel a Adam Oľha, kteří s mezinárodně uznávaným autorem filmů, grafik, plastik a neortodoxních myšlenek strávili tři roky. Mohli tak zachytit konkrétní situace i obecné úvahy o jídle, fetiších, konci člověka i západní civilizace. Hravý, asociativní a taktilní portrét, jehož proměnlivá podoba nastiňuje různé možnosti, jak uchopit imaginativní myšlení, doplňují pohledy kolegů a přátel, především producenta Švankmajerových filmů Jaromíra Kallisty. Prostřednictvím vzpomínek, snů a archivních záběrů filmem prostupuje umělcova manželka a múza Eva. „Chtěli jsme vytvořit formálně nezávislý film, který nebude kopírovat Švankmajerův rukopis. Stejně jako v alchymii jsme vycházeli ze tří navzájem propojených principů. Konkrétně šlo o Jana Švankmajera, Jaromíra Kallistu a Evu Švankmajerovou. Velmi důležitým prvkem byla i surrealistická skupina, Švankmajerova druhá rodina.“ A. OľhaQ&A s tvůrci Adamem Ol'hou a Janem Daňhelem:
Česká fotka - Geometrie myšlení
Jan Gogola ml. / Česká republika / 2015 / 26 min. 0 sec.
Na výletě z Prahy do Kolína a zpět zaostřuje český filozof Miroslav Petříček svůj vtip i fotoaparát na strukturní aspekty prostředí. Vybaven katalogy avantgardních meziválečných fotografů – Jaroslava Rösslera, Jaromíra Funky, Josefa Sudka ad. – se potuluje po kolínské elektrárně a v dialogu s režisérem hledá předobrazy jejich fotografií. Vertikály, horizontály, rámy, světlo a stín se stále důrazněji vylupují z vizuálních i diskurzivních úvah o vnímání geometrie a geometrii vnímání.
Česká fotka: Jiné světy
Adam Oľha / Česká republika / 2014 / 26 min. 0 sec.
Film sleduje osudy tří fotografů – Josefa Koudelky, Antonína Kratochvíla a moravského fotografa Vojty Dukáta – osobností, které větší část svého tvořivého života přežily za hranicemi Československa. Snímek vychází z jejich odlišné tvorby, ve které se někdy protínají témata, místa nebo setkání, které je spojovaly.