Dok.kniha
Nová sekce knihovny CDF archivuje všechny knihy, které se přihlásily do stejnojmenné soutěže Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Najdete zde literaturu, která má silný dokumentární náboj, přispívá k reflexi doby i přemýšlení o minulosti. Prozkoumejte pestrou škálu přístupů, které mohou vytvářet dokumentární dílo. Od prózy, přes fotografickou publikaci až po antropologickou studii a true-crime investigativu.
...stačilo jen říct Jáchymov
Anna Strnadová
219 stran
Novela na základě vzpomínek a dopisů vypráví životní příběh Miroslava Hampla a současně odkrývá každodenní život politických vězňů v uranových dolech.
#Nezapomeňte
268 stran
Totalitní režimy generují lidské krysy, ale pomáhají také vyrůst hrdinům! Společnost Post Bellum ve sbírce Paměť národa dokumentuje osudy, na které se zapomnělo či zapomenout mělo, a vypráví je dál. Kniha Nezapomeňte vycházející z této unikátní sbírky nabízí např. do dobového kontextu zasazený životní příběh rytíře českého disentu Luboše Dobrovského, státníka, vlastence a Evropana Karla Schwarzenberga, s kultovní Jazzovou sekcí neodmyslitelně spojeného Čestmíra Huňáta, ale i dalších, méně známých hrdinů.
15 let v Rusku
Jiří Just
215 stran
O ruské politice si můžete dlouhé hodiny číst z nejrůznějších zdrojů. Jak se ale v Rusku žije řadovým občanům? To už se tak snadno nedozvíte. Proto český novinář Jiří Just posbíral příběhy běžných ruských obyvatel a přidal k nim vlastní zkušenosti: od první účasti v propagandistickém pořadu přes nevšední kulinářské zážitky až po cestu do Sýrie s ruskou armádou. Vznikl tak unikátní obraz společnosti, který mnohdy řekne víc než rozsáhlé politologické studie.
1945
Jiří Padevět
139 stran
Kratičké povídky, které dokumentují události v průběhu roku 1945, posledního roku války, a které se osobně dotýkaly jednotlivých lidí - ať už Čechoslováků, Němců či Sovětů.
1945: léto běsů
Miloš Doležal
399 stran
Kapitulace je podepsána, šeříky voní. Je po válce, ale svět už nikdy nebude jako dřív. Třetí díl autorem zamýšlené tetralogie. Běsi nemizí, ale spíše se v lidech zabydlují, často v rafinovaných převlecích. Čechoslováci vítají volnost a mír, ale vědomě i nevědomě navlékají hlavu do oprátky nových nesvobod. Měsíce plné šťastných návratů, nových začátků, ale i surových odplat, kamuflování pofiderních válečných kariér, sebevražd a zklamání. Dramatický příběh rodiny Šámalových a jejich nalezených dětí se protíná s příběhem lékaře a kozáka Nikolaje Kelina, který kdysi utekl z Ruska, aby se zde dočkal poválečného zatčení NKVD a jen zázrakem unikl deportaci na Sibiř. Loupežné vraždy německých farářů na Broumovsku se „potkávají“ s příběhem zachráněné velbloudice, kterou odvádějí skauti do pražské zoo. Čestná jednotka „partyzánů“ při odhalování pamětní desky přestřelí dráty vysokého napětí, které pak zabíjejí v davu. Václav Černý putuje rodným Náchodskem. Ostatně je to on, kdo na jednom místě svých vzpomínek píše: „Historiku, věz, že dějiny naší soudobé národní krize budeš musit zahájit už tou rozptýlenou a bezděkou kocovinou českých myslí v druhé půli roku pětačtyřicátého.
200 let egyptologie
Miroslav Verner
503 stran
V roce 2022 si světová egyptologie připomíná několik významných výročí. Před sto lety byla v Údolí králů objevena hrobka „zlatého krále“ Tutanchamona. A hlavně – uplynulo 200 let od chvíle, kdy Francouz Champollion rozluštil hieroglyfy. Vznikl nový vědní obor, egyptologie. Bez znalosti písma starých Egypťanů totiž bylo možné odkrývat a obdivovat monumentální stavby, nádherné sochy a stěny chrámů popsané hieroglyfy, nikdo ale nerozuměl jim, ani oné dávné civilizaci. Po Champollionově objevu přišli do Egypta první skuteční archeologové. Přední český egyptolog Miroslav Verner se při vyprávění s novinářkou Ivanou Faryovou vrací na začátek a přibližuje čtenářům hlavní milníky a nejzajímavější momenty tohoto dvousetletého příběhu.
27 smrtí Tobyho Obeda
Joanna Gierak-Onoszko
česky / 327 stran
Kniha věnovaná kanadským internátním školám, kam byly umisťovány děti původních obyvatel. Věnuje se skrze příběhy nelidským podmínkám, ve kterých se tam děti nacházely, i tomu, jak byly traumatem ovlivněny.
70 let stále spolu
Petr Bednařík
259 stran
Uplynulo sedmdesát let od okamžiku, kdy bylo 1. května 1953 v Československu spuštěno televizní vysílání. Ve skromných, improvizovaných podmínkách, jako experiment, o němž se nevědělo, jak dopadne. Od té doby se televize stala neodmyslitelnou součástí nejen veřejného prostoru, ale především soukromí každého, kdo sleduje její program. Vychovala, pobavila a poučila celé generace. Mnohé televizní pořady se během sedmdesátiletí nadlouho zapsaly do srdcí diváků a stejně tak osobnosti, které se objevovaly na obrazovce Od dob klasického pozemního vysílání a televizních přístrojů v obývácích jsme se díky moderním technologiím posunuli neuvěřitelně vpřed a televize se nyní dá sledovat téměř odkudkoliv a jakkoliv. Určité zpětné ohlédnutí je proto užitečné nejen jako připomenutí významného výročí. Cílem této knihy je nabídnout čtenářům výběr toho nejpodstatnějšího, co televizi u nás utvářelo a čím procházel vývoj jejího technického zázemí a programu. Na tři obsáhlé kapitoly s kalendárii navazuje přehled mezinárodních ocenění a pasáž s portréty výrazných postav televizní obrazovky z pohledu diváků. Obrazovou složku knihy tvoří více než 70 fotografií z televizního archivu, z nichž některé jsou publikovány poprvé. Podstatnou pasáží jsou grafy a přehledy, stejně jako seznam odborné literatury, nabízející hlubší vhled do problematiky.
A odkud bych asi tak byl?
Miroslav Karas
374 stran
Bývalý zpravodaj v Rusku vzpomíná na své působení v této zemi; pozornost věnuje ruské politice, historii, česko-ruským vztahům nebo každodennímu životu v různých částech Ruska.
A stromy ve Vídeňském lese stále stojí
Elisabeth Åsbrink
česky / 384 stran
Životní osudy Otty Ullmanna z vídeňské židovské rodiny, kterého rodiče na sklonku třicátých let poslali do Švédska, aby zde nalezl bezpečí a nový domov.
Aby po nás něco zůstalo
Anna Novotná
445 stran
Rozhovory s majiteli zámků, kteří hovoří o svých životních osudech a snaze zachránit zchátralé objekty.
Abych nezapomněl
Lukáš Prchal
153 stran
Unikátní shrnutí prvních měsíců ruské války v deníkových zápiscích a rozhovorech s těmi, kdo tam byli. Ruský vpád na Ukrajinu zasáhl reportéra Deníku N Lukáše Prchala natolik, že si začal psát deník. O tom, co se dělo na frontě, v redakci, ale i v jeho nitru. Geopolitické šachy se v jeho svižných zápiscích mísí se střípky z osobního života. Válečná zvěrstva kontrastují s příběhy hrdinství. K tomu navíc vyzpovídal pět kolegů, kteří reportovali přímo z Ukrajiny. Výsledkem je unikátní shrnutí prvních sedmdesáti pěti dní války, která otřásla všemi našimi jistotami.
Ada
Veronika Jonášová
258 stran
Román české autorky, jehož hrdinka se ze své osobní životní krize dostává k traumatické rodinné historii, je částečně založen na skutečných událostech a dotýká se citlivého tématu poválečného vyhnání Němců.
Agentura a další povídky...
Karel Kuna
137 stran
Soubor povídek českého autora, vzájemně se prolínajících a přesto samostatných textů.
Alkohol, alkoholik, Apolinář
David Chyšecký
192 stran
Autor knihy je abstinující alkoholik, který dobrovolně absolvoval léčbu. Známá osobnost v oblasti stavebnictví, píše pod pseudonymem. Hlavní dějová linie zkušeností a zážitků z léčebny je zarámovaná do rukověti alkoholika, manuálu s prvky literatury faktu. Knihu napsal především pro ty, kteří cítí, že už jsou na hraně, nebo mají pocit, že se k ní blíží. Případně pro ty, kteří ještě váhají a bojí se učinit rozhodnutí. Někomu poskytne zajímavé informace, někoho jen pobaví. Alkohol je společensky mimořádně tolerovaná droga. Důsledky jsou systémově bagatelizované. Veřejnost není schopná rozeznat tenkou hranici mezi nadměrnou konzumací a závislostí. Ostatně přechod je obvykle velmi nenápadný. V tom spočívá zrada. Nezvládnuté užívání může potkat každého, v libovolném věku. Ani míra inteligence a vzdělání nehrají roli. Jedná se o vážnou, dosud neléčitelnou nemoc, která při zanedbání vede k úmrtí. Z původní autorovy osmnáctičlenné skupiny v léčebně byli po půl roce již čtyři muži mrtví. S dosud neodžitým covidem jsme dostali další válečnou nakládačku a alkohol je ten nejdostupnější lék na stres a deprese. Aktuálně jsme ve spotřebě alkoholu na hlavu bronzoví, hned za Litvou a Rakouskem. Nechtějme být nejlepší.
Alžírské arabesky
Štěpán Kučera
133 stran
Když autor pobýval v Alžíru, kde se chystal k vydání jeho román Největší lekce dona Quijota, napsal tam Alžírské arabesky. Nápaditě i zábavně v nich krouží na pomezí cestopisné reportáže, autofikce a beletrie, inspiraci našel také v orálním vypravěčství. K rozhovorům s tamními obyvateli přidává i mikropovídky a črty, písňové texty či úryvky z knih. Mozaiku spojuje téma jednoho města, v němž autor ohledává alžírskou společnost a kulturu. Představuje různá období, od pravěkých jeskynních maleb v pohoří Tassili, přes berberskou a arabskou tradici, éru osmanské a později francouzské nadvlády, až k formování alžírského „multikulturního“ národa. Spadají sem i dvě bolestné události 20. století — válka za nezávislost a válka občanská. Kučera si všímá i současných problémů: sociální a genderové nerovnosti, environmentálních otázek či vlivu náboženství, tedy témat, která rezonují také v českém prostředí. Díky pohledu zdálky zahlédneme v nečekaných souvislostech zblízka sami sebe.
Americké prázdniny
Jiří Fišar
255 stran
Cestopisná knížka přibližuje zážitky autora, který se s manželkou a dvěma syny vydal na dobrodružné putování po jihozápadu Spojených státu amerických.
Apollo a Marsyas
Michal Konečný
česky / 678 stran
Objevte architekturu, sochy i obrazy a poznejte svět umělkyň a umělců, objednavatelek a objednavatelů, kteří rozhodovali o podobě umění na Moravě od dob Věstonické Venuše až po naši současnost. Morava, země uprostřed Evropy, byla po staletí křižovatkou kultur, které se nejviditelněji projevovaly v umění. Do země už od středověku mířili umělci a umělečtí řemeslníci z celé Evropy, aby zde ve shodě s poučenými objednavateli pracovali na dílech, která dodnes berou dech. Spolu s nimi zanechali na Moravě nepřehlédnutelnou stopu i domácí umělci, kteří přicházející podněty rozvíjeli. Kniha s rozsáhlou obrazovou přílohou vypráví dlouhý příběh umění na Moravě a vedle malířství, architektury a sochařství věnuje pozornost i lidem, kteří jsou s ním neodlučně spjati.
Architektura 58-89
2 stran
Nakladatelství Bigg Boss se v závěru své patnáctileté existence rozhodlo realizovat jeden z největších knižních projektů vlastní historie. ARCHITEKTURA 58–89 je dosud nejrozsáhlejší publikací o stigmatizované předrevoluční architektuře z let 1958–1989. Dva svazky o bezmála čtrnácti stech stranách, vážících 5,6 kg, jsou pevným stavebním základem pro narovnání vztahů mezi širokou veřejností a stigmatizovanou architekturou předrevolučních desetiletí. Ambiciózní počin na poli dokumentární literatury vznikal téměř deset let, na třicet odborníků pod vedením Vladimira 518 v něm představuje více než čtyřicet architektů, autorských dvojic či skupin, které ve vymezeném období razantně zasáhly do dějin naší architektury.
Atlas indiánů Jižní Ameriky
Mnislav Zelený
347 stran
Přehled více než dvou set indiánských etnik z celé Jižní Ameriky; najdeme zde údaje o jejich historii, společenském uspořádání, způsobech obživy nebo rituálech.
Atomový protektorát
Jaroslav V. Mareš
327 stran
Na sklonku druhé světové války se Adolf Hitler upínal k zázračné zbrani, která by zvrátila poměr sil. Šlo jen o bláznivou chiméru zoufalého muže, nebo byl nacistický jaderný program dál, než se všeobecně soudí? A jakou roli v tom všem hrál Protektorát Čechy a Morava? Známý reportér, badatel a autor několika úspěšných knih přichází s dalším fascinujícím titulem. „Zatímco dosud jsem vždy nejprve skládal střípky a psal, až když jsem měl za to, že nic nového k dané věci neseženu, tentokrát půjdeme pátrat spolu. Nepíšu si deník. Nevím, co bych do něj dával. Tentokrát udělám výjimku. Možná se tak tato kniha jednou stane i jedním z mnoha svědectví o praštěné době, v jaké jsme se ocitli.“
Auroville
Katarzyna Boni
česky / 427 stran
Polská reportérka popisuje své zážitky z návštěv jihoindického města Auroville, jehož obvatelé se snaží vybudovat společnost bez peněz, soukromého vlastnictví a institucí.
B jako běžec
Jindřich Janíček
224 stran
Šest kreslených příběhů spjatých s během a běžci.
Babišovo Palermo I
Jaroslav Kmenta
372 stran
Kapitoly analyzují působení Andreje Babiše v české politice v letech 2014-2021.