Studentské poroty na 20. MFDF Ji.hlava

V rámci dvacátého ročníku MFDF Ji.hlava zapojilo Centrum dokumentárního filmu do rozhodování o studentských cenách dvě pětičlenné poroty sestavené ze studentů středních a vysokých škol. Co měli porotci vše za úkol a jak nakonec rozhodli?

Středoškolská porota sekce Česká radost

V porotě České radosti zasedli studenti jihlavských středních škol Nikola Šeneklová, Natálie Lízalová, Tereza Müllerová, Tomáš Bárta a Mikuláš Vinař. Za pět dnů festivalových projekcí zhlédli celkem 13 soutěžních filmů a v kinech strávili téměř 16 hodin. Po téměř třech hodinách rokování se porota rozhodla ocenit Normální autistický film Miroslava Janka. Na fotografii vpravo porotkyně Natálie Šeneklová předává cenu v podobě trychtýře producentovi filmu Jánu Macolovi.

 

Zdůvodnění poroty: Studentská porota České radosti jednomyslně zvolila za vítězný snímek Normální autistický film režiséra Miroslava Janka. Tento film vyhrál normálně. Podání tématu, světů těch lidí a piano

Vysokoškolská porota sekce První světla

Ve studentské porotě sekce První světla, která je soutěží debutů, zasedli studenti českých vysokých škol Klára Skřenková, Dita Machová, Alžběta Nováková, Klára Přibylová a Matúš Slamka. Porotci této sekce zhlédli za pět dní rekordních 16 filmů a strávili v kinosálech přes 21,5 hodiny. I přes různorodost studovaných oborů (architektura, český jazyk, dřevařské inženýrství, filmová věda a filmová produkce) se porota po dvou a půl hodinách rokování shodla na vítězném filmu. Tím se staly Věci gruzínské režisérky Nino Gogua. 

 

 

 

 

 

Oceněné filmy včetně mnoha dalších z letošního i dřívějších ročníků je možné zhlédnout ve videotéce Centra dokumentárního filmu.

Vítěze a zdůvodnění porotců k filmům ze všech soutěžních sekcí naleznete ZDE.

Zdůvodnění poroty: Udělujeme cenu studentské poroty v sekci První světla filmu Věci režisérky Nino Gogua pro zachycení kontrastu tradice a moderního života v současné gruzínské společnosti. Oceňujeme nezávislý pohled a její zobrazení rozmanitosti komunity navzdory výrazným rysům zdánlivé uniformity.Realizováno za podpory:                                                                                                                                 
                                     

 

 Dále spolupracujeme s: