04.05. Dokumentarista Jan Špáta: Největší přání II.

Retrospektivu filmů Jana Špáty ukončíme jeho filmem Největší přání II. (1990), ve kterém pokračoval ve způsobu práce poprvé použité v prvním dílu z roku 1964. Pomocí jednoduché metody, kdy se režisér ptá mladých lidí na jejich největší přání se nenápadně vyjevují hodnoty mládeže za socialismu. 

Olga Špátová byla bohužel nucena na poslední chvíli účast na dnešní projekci zrušit. Přesto se těšíme, že přijdete porovnat různá Největší přání napříč generacemi, dobou a politickými systémy a zamyslet se, jaká jsou naše největší přání dnes? Co přetrvalo? A co minulo?

Začínat budeme výjimečně v 19:30.

 

 

"Každej má něco. Jeden má todle. Druhej má todle. Jeden si něco přeje. Druhej si nepřeje nic, ten už to má. Jeden si přeje auto, a tak střádá. Druhej už ho má, a tak strádá. Jeden to má polepený. Druhej čím víc to má polepený, tím míň to má polepený. Jeden to támhle takhle nějak všelijak pytlikuje. Druhej to pytlikuje úplně konkrétně. Jeden smrdí korunou. U druhýho není ani cejtit. Jeden se zpije, a potom hrozně nadává. Druhej se raději zpije do němoty. My máme knihy. My tomu říkáme bojovný knihy. Vono to má vohnutej hřbet...Jedni si vyvolili cestu. Druzí jim říkají "vy volové". Každej má něco. Nebo...Nebo nenajdeš vesnici, v níž by nebyla hospoda. Nenajdeš hrob, kde by nezobali ptáci. Nenajdeš klec, v níž by nebyla svoboda."zpět na výpis

Realizováno za podpory:                                                                                                                                 
                                     

 

 Dále spolupracujeme s: