26.10. Ji.hlava dětem - páteční program

Ji.hlava dětem je festivalem pro nejmladší návštěvníky MFDF Ji.hlava s vytříbenou nabídkou vzdělávacích, zábavných a kreativních aktivit, které mohou navštívit děti samy nebo v doprovodu rodičů. Pro děti od 3 do 14 let je připraven bohatý a pestrý program každý den od 9 do 19:30 hodin včetně dětského koutku, mobilního planetária, výtvarných dílen pro nejmenší, workshopů pro starší, průběžných dílen, divadel, hudebních vystoupení a filmových projekcí.

Veškerý program bude probíhat v jediné budově Oblastní galerie Vysočiny na Masarykově náměstí 24. Děti tak mohou po skončení jednoho programu navázat jinou aktivitou nebo si odpočinout při filmové projekci či v dětském koutku. A zatímco se budou vzdělávat i bavit při vlastním tvoření, můžete vy sami navštívit některou z dokumentárních festivalových projekcí. Až se s dětmi zastavíte v polední přestávce na oběd, dětský program pokračuje od 14.00 koktejlem dalších aktivit, zatímco vy si třeba můžete dát kávu v kavárně Paseka přímo v místě dění.

Ji.hlava dětem je zcela zdarma pro neakreditované i akreditované návštěvníky. Každé dítě, které bude mít zájem o jakoukoli část programu, obdrží festivalovou akreditaci zdarma. Na výtvarné dílny a workshopy je vzhledem k omezené kapacitě nutné se  zaregistrovat u vstupu do OGV na Masarykové náměstí 24.

Páteční program

 

Ropáci

9.30, sál

Dokumentární mystifikace o novém živočišném druhu, kterému vyhovují životní podmínky, které jsou pro nás smrtelné. Režie Jan Svěrák, Československo 1988, 20 min.

 

 

 

 

 

 

Fotka reklama manipulace

10.00-12.00 / 15.00-17.00, dílna 2
Svět kolem nás je tvořený obrazy... A tyto všudypřítomné obrazy s námi komunikují a my je nejenom vidíme, ale také „posloucháme“. Prozkoumáme svět obrazů, které vznikly s cílem s námi zřetelně a účinně komunikovat myšlenky svých tvůrců a jejich pohled na svět – svět novinářské fotografie, televizní reklamy i letošního festivalového plakátu.
Mgr. Andrea Průchová Hrůzová je vyučující vizuální komunikace na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a Prague College, vedoucí Platformy pro studium vizuální kultury Fresh Eye, spolupracovník Ústavu pro studium totalitních režimů. Zaměřuje se na výuku základů vizuální gramotnosti a vztah vizuální kultury a paměti.
 
 

Buchty a loutky: Zlatá husa

14.00-15.00, sál

Ó ta zlatá husa, jak se leskne a jak je cenná, všechny si přivábí a přilepí. Jen nejmladší ze tří bratrů, kterého mají všichni za hloupého, ji raději vezme ukázat princezně, to proto, že se mu princezna líbí a chce ji rozesmát. A vlastně by si ji klidně i vzal za ženu. Jenže pan král je proti, a tak musí přijít na pomoc i jedna hodná obryně. Prostě chamtivost se nevyplácí, smutek je špatný rádce a i ten poslední a vysmívaný se nakonec může stát králem. Ale dál... dál už raději přijďte do divadla, ať stihnete šťastný konec.
Buchty a loutky je nezávislé alternativní loutkové divadlo, hrající pro děti i dospělé, které svým neobvyklým způsobem tvorby vytváří unikátní divadelní poetiku nezaměnitelným humorem, osobitým důrazem na výtvarnou stránku, komponovanou hudbu a živou zvukovou stopu, kombinace starých i nových loutek, harampádí, hraček a nejnovějších technologií.

 

Slávek Janoušek, Luboš Vondrák a Láďa Zítka

17.00, sál

Koncert laskavých folkových bardů, kteří zahrají nejenom dětem ale i starým velkým dětem, protože "kdo si hraje, žije líp".

 

 

 

Dětský koutek

9:00-19.00

Dřevěné lego a interaktivní hra z rodinného zábavního centra Robinson, plyšáci, společenské hry i sedací pytle pro lenošení, aneb volná zábava pod dozorem smiley


 

 
 

 

 

Kavárna na Pasece

9.00-19.30

Studené i teplé osvěžení pro malé i velké návštěvníky po celý den. Obložené housky, domácí limonády, káva, čaj i kakao z Gastromapy Lukáše Hejlíka - kavárna Paseka. Otevřeno denně od 9.00-19.30.

 

 

 

Ztracená kina jsou zpátky - ve fotoalbu!

10.00-12.00, dílna 1

Kam zmizela jihlavská kina? Zkusíme vracet stará kina zpátky na místa, která už na ně možná zapomněla. Obrázky a vzpomínky potom vložíme do vlastnoručně vyrobeného originálního fotoalba.
Mgr. Silvie Čermáková je animátorkou a lektorkou Muzea Vysočiny, kde vede výukové programy a přednášky pro školy i veřejnost. Realizuje krátkodobé výstavy a doprovodné programy. 

 

Mobilní planetárium

10.30-13.30 / 15.00-16.30, vestibul

Filmové projekce z oblasti astronomie a přírodních věd. Netradiční promítání vzdělávacích filmů nejen o hvězdách a vesmíru na planetární kupoli. Mobilní planetárium je digitální přístroj, pomocí kterého je divákům demonstrován např. podmořský svět, lety do vesmíru či třeba krajina na Marsu.

 

 

 

 

Fotoalbum je, když…

16.00-17.00, dílna 1


Fotoalbum je knížka obrázků a vzpomínek. V dílně se naučíme základní postup, jak si vyrobit originální vlastní bibliofilský kus. Základní verzi jednoduché japonské vazby zvládne úplně každý, šitá knižní vazba je možná pro trochu šikovnější děti (a trpělivější rodiče), ale radost z výsledku budeme mít na konci určitě všichni!
Mgr. Silvie Čermáková  je animátorkou a lektorkou Muzea Vysočiny, kde vede výukové programy a přednášky pro školy i veřejnost. Realizuje krátkodobé výstavy a doprovodné programy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Večerníčky 

19.00, sál

Na dobrou noc oblíbená pásma večerníčků: Staré NEJ, Nové NEJ, Pocta Zdeňku Smetanovi, Pocta Adolfu Bornovi, Voní to tu rybinou...

 

Průběžná dílna ČT :D

9.00-19.00, kavárna

Průběžná dílna nabídne každý den možnost kreativního vyžití i těm, kteří se předem nepřihlásí na program workshopů nebo dílen. Umíte složit večerníčkovu čepici? Víte co je praxinoskop a jak ho použít? Nebo máte chuť si jenom něco vymalovat? V další dílně si děti vyzkouší základní principy animace a nahlédnou do bohatého světa animovaného filmu. Mohou vytvořit krátký animovaný útvar, navázat na předchozí animace a posunout dál postupně rozvíjený děj. V průběžných dílnách pak vznikne celek složený z mnoha částí. Jednotlivé úseky se svou animací si můžete odnést např. na flashdisku. Z důvodu limitované kapacity je pro jednu krátkou animaci vyhrazen omezený čas v souvislosti s vytížeností pracoviště :)zpět na výpis

Realizováno za podpory:                                                                                                                                 
                                     

 

 Dále spolupracujeme s: