02.12. Dokumentárním filmem od zpravodajství ke hranému filmu - lekce 1

Lekce 1 - Zpravodajství

V úvodní lekci cyklu se soustředíme na zpravodajství a publicistiku, a jejich zákonitosti. Co jsou to zpravodajské hodnoty? Jakým způsobem ovlivňují zpravodajství a formují jeho druhy? Jakým způsobem jsou koncipovány zpravodajské šoty pro televizní zpravodajství? Jak se zpravodajství liší od publicistiky? A jakou roli zde sehrává osobní hledisko? Jak tedy přiblížit události světa všem? Na tyto otázky dostanete odpověď v úvodní lekci trojdílného cyklu.

Hostem této lekce bude přední český publicista David Macháček (1970).

Ač původně vystudoval Stojní fakultu ČVUT, k novinařině se dostal poměrně záhy. Od roku 2000 začal psát jako redaktor v MF DNES, posléze vystřídal několik dalších působišť (Hospodářské noviny, týdeník Respekt,..) a v současné době ho můžete vídat v pořadu Reportéři ČT. Získal mnohá ocenění, mimo jiné v rámci soutěže "PRIX NON PEREANT - Média na pomoc památkám" nebo na Mezinárodním festivale dokumentárních filmů Ji.hlava.
Více o jeho úspěších najdete zde.

Naživo si ho v Jihlavě přijďte poslechnout právě tady.

Časy, ve kterých se můžete přednášky zúčastnit:

10:00-11:45

12:30-14:15

14:45-16:30

Budeme rádi, pokud svou účast potvrdíte na cdf@c-d-f.cz.

 

Blok: Dokumentárním filmem od zpravodajství k hranému filmu

Cyklus tří přednášek je věnován pojmu reality a způsobu, jakým lze formovat výpovědi o skutečných událostech ve světě filmu a médií. Soustředíme se na různorodost práce s informacemi a přidanými hodnotami dramatizace, kriticky se zamyslíme nad vnímáním obsahu. Odpovědět nám přijedou zajímaví hosté a jejich výklad doplní řada ukázek či projekcí tematicky propojených snímků.

V první lekci se zaměříme na zákonitosti zpravodajství, ve druhé na autorský dokumentární film a ve třetí na mizivou hranici, která dělí hraný film od dokumentárního filmu.


Každé úterý (2.12, 9.12, 16.12.) si můžete vybrat jeden ze tří časových bloků, který Vám vyhovuje nejvíce. (lekce lze navštívit také jednotlivě mimo celý cyklus).


zpět na výpis

Realizováno za podpory:                                                                                                                                 
                                     

 

 Dále spolupracujeme s: