Ji.hlava dětem je festivalem pro nejmladší návštěvníky MFDF Ji.hlava s vytříbenou nabídkou vzdělávacích, zábavných a kreativních aktivit, které mohou navštívit děti samy nebo v doprovodu rodičů. Pro děti od 3 do 14 let je připraven bohatý a pestrý program každý den od 9 do 19:30 hodin včetně dětského koutku, mobilního planetária, výtvarných dílen pro nejmenší, workshopů pro starší, průběžných dílen, divadel, hudebních vystoupení a filmových projekcí.

Veškerý program bude probíhat v jediné budově Oblastní galerie Vysočiny na Masarykově náměstí 24. Děti tak mohou po skončení jednoho programu navázat jinou aktivitou nebo si odpočinout při filmové projekci či v dětském koutku. A zatímco se budou vzdělávat i bavit při vlastním tvoření, můžete vy sami navštívit některou z dokumentárních festivalových projekcí. Až se s dětmi zastavíte v polední přestávce na oběd, dětský program pokračuje od 14.00 koktejlem dalších aktivit, zatímco vy si třeba můžete dát kávu v kavárně Paseka přímo v místě dění.

Ji.hlava dětem je zcela zdarma pro neakreditované i akreditované návštěvníky. Každé dítě, které bude mít zájem o jakoukoli část programu, obdrží festivalovou akreditaci zdarma. Na výtvarné dílny a workshopy je vzhledem k omezené kapacitě nutné se  zaregistrovat u vstupu do OGV na Masarykové náměstí 24.

Program podle dnů:

 

 

 

 


 

čtvrtek 25. října

 

Večerníčky 

17.00-19.00, sál

Na dobrou noc oblíbená pásma večerníčků: Staré NEJ, Nové NEJ, Pocta Zdeňku Smetanovi, Pocta Adolfu Bornovi, Voní to tu rybinou...


 

pátek 26. října

 

Ropáci

9.30, sál

Dokumentární mystifikace o novém živočišném druhu, kterému vyhovují životní podmínky, které jsou pro nás smrtelné. Režie Jan Svěrák, Československo 1988, 20 min.

 

 

 

 

 

 

Fotka reklama manipulace

10.00-12.00 / 15.00-17.00, dílna 2
Svět kolem nás je tvořený obrazy... A tyto všudypřítomné obrazy s námi komunikují a my je nejenom vidíme, ale také „posloucháme“. Prozkoumáme svět obrazů, které vznikly s cílem s námi zřetelně a účinně komunikovat myšlenky svých tvůrců a jejich pohled na svět – svět novinářské fotografie, televizní reklamy i letošního festivalového plakátu.
Mgr. Andrea Průchová Hrůzová je vyučující vizuální komunikace na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a Prague College, vedoucí Platformy pro studium vizuální kultury Fresh Eye, spolupracovník Ústavu pro studium totalitních režimů. Zaměřuje se na výuku základů vizuální gramotnosti a vztah vizuální kultury a paměti.
 
 

Buchty a loutky: Zlatá husa

14.00-15.00, sál

Ó ta zlatá husa, jak se leskne a jak je cenná, všechny si přivábí a přilepí. Jen nejmladší ze tří bratrů, kterého mají všichni za hloupého, ji raději vezme ukázat princezně, to proto, že se mu princezna líbí a chce ji rozesmát. A vlastně by si ji klidně i vzal za ženu. Jenže pan král je proti, a tak musí přijít na pomoc i jedna hodná obryně. Prostě chamtivost se nevyplácí, smutek je špatný rádce a i ten poslední a vysmívaný se nakonec může stát králem. Ale dál... dál už raději přijďte do divadla, ať stihnete šťastný konec.
Buchty a loutky je nezávislé alternativní loutkové divadlo, hrající pro děti i dospělé, které svým neobvyklým způsobem tvorby vytváří unikátní divadelní poetiku nezaměnitelným humorem, osobitým důrazem na výtvarnou stránku, komponovanou hudbu a živou zvukovou stopu, kombinace starých i nových loutek, harampádí, hraček a nejnovějších technologií.

 

Slávek Janoušek, Luboš Vondrák a Láďa Zítka

17.00, sál

Koncert laskavých folkových bardů, kteří zahrají nejenom dětem ale i starým velkým dětem, protože "kdo si hraje, žije líp".

 

 

 

Dětský koutek

9:00-19.00

Dřevěné lego a interaktivní hra z rodinného zábavního centra Robinson, plyšáci, společenské hry i sedací pytle pro lenošení, aneb volná zábava pod dozorem smiley


 

 
 

 

 

Kavárna na Pasece

9.00-19.30

Studené i teplé osvěžení pro malé i velké návštěvníky po celý den. Obložené housky, domácí limonády, káva, čaj i kakao z Gastromapy Lukáše Hejlíka - kavárna Paseka. Otevřeno denně od 9.00-19.30.


 

sobota 27. října

 

ERNESTÝNKA. ŽIVOT JE LABYRINT

9.30, sál

Ernestýnka. Život je labyrint, díl z minidokumentární série o mladých dívkách se zajímavým posláním, koníčkem či osudem. Ernestýnce je dvanáct a vyrůstá ve střídavé péči svých rodičů. Není v tom sama, střídání domovů s ní absolvuje také její osmiletý bratr Adrian. Rozhodla se navštívit psychoterapeutku a zahrát svým spolužákům divadlo, aby jí lépe pochopili a snad i víc vzali mezi sebe. Ernestýnka miluje snění, vodu, stromy a víly. Toho všeho by se ale klidně vzdala, kdyby jí to pomohlo k nalezení lepší cesty k ostatním i k sobě samotné. Podaří se jí to někdy? Režie Theodora Remundová, ČR 2017, 14 min.

 

 

Camera obscura

10.00-12.00 / 15.00-17.00, dílna 2
Už jste někdy fotili krabičkou od keksů nebo plechovkou od limonády? Vemte si ji s sebou a vyrobíme z ní  fotoaparát - cameru obscuru. S ní pak zachytíme festivalové dění a v klasické černobílé fotokomoře zažijeme kouzlo vzniku fotografického obrazu. Tak nezapomeňte: Dvě vlastní uzavíratelné krabičky či plechovky s sebou :-)
Gabriela Kolčavová v roce 2004 dokončila M.F.A. studium fotografie (a jazzový zpěv) na University of North Texas v USA, kde také fotografii vyučovala. Pracuje především s černobílou fotografií, která využívá zejména klasické či historické techniky.
 

Kašpárek a drak aneb nechutná princezna nebo taky Jak se Franta dočkal

14.00-15.00, sál

O tom, jak si Kašpárek dělal ze všech kašpárky, o tom, co všechno Franta zvojtil a taky o tom, že není všechno rytíř, co je plechové…
Divadlo De Facto Mimo je jihlavské nezávislé divadelní studio sebe sama považující za poloprofesionály, protože se snaží o profesionální divadlo v amatérských podmínkách.

 

 

 

 

 

 

Království

17.00, sál

Květinový muzikál nejen pro děti. Kapka rosy podávaná s kostkou léta a půlnoční vytí vlčích máků. Ema na stopě největšího tajemství přírody. První jarní pryskyřník hlídá Severní bránu. Pohádkový kabaret s autorskými písněmi a bleskovými převleky. 
Divadlo Anička a letadýlko je novou vizí budoucnosti. Vůně, hudba, květy a indígové destičky. Napojit se na vesmír a vzlétnout. Očekávejte průtrž mraků a příval svěžích dešntíků. O vaše blaho se bude starat Anička Duchaňová a všichni stálí i nestálí členové posádky.

 

Dětský koutek

9:00-19.00

Dřevěné lego a interaktivní hra z rodinného zábavního centra Robinson, plyšáci, společenské hry i sedací pytle pro lenošení, aneb volná zábava pod dozorem smiley

 

 

 

 

 

 

Kavárna na Pasece

9.00-19.30

Studené i teplé osvěžení pro malé i velké návštěvníky po celý den. Obložené housky, domácí limonády, káva, čaj i kakao z Gastromapy Lukáše Hejlíka - kavárna Paseka. Otevřeno denně od 9.00-19.30.


 

neděle 28. října

 

Dokonalý člověk; ROZÁRKA A KUCHAŘKY BEZ DOMOVA

9.30, sál

Dokonalý muž a dokonalá žena, vybraní zástupci lidského druhu, jsou umístěni v prázdném bílém prostoru a vydáni na pospas zkoumavému pohledu člověka, který kamerou pozoruje a komentuje jejich počínání. Vykonávají běžné lidské úkony – jedí, chodí, tancují, přesto zvědavý pozorovatel ani na okamžik nevychází z údivu. Režie Jørgen Leth, Dánsko 1967, 13 min. 
Projekce se uskuteční díky Danish Film Institute.
Rozárka a kuchařky bez domova, díl z minidokumentární série o mladých dívkách se zajímavým posláním, koníčkem či osudem. Portrét jedenáctileté Rozárky, která se rozhodla, že už nebudejíst maso. Nesouhlasí s tím, že ve velkochovech je padesát procent zvířat zabíjeno bezdůvodně. Film tak skrze její příběh rozvíjí téma otevřenosti a ohleduplnosti vůči planetě a přírodě. Soucit, který je hlavním hybatelem Rozárčina rozhodnutí nejíst maso, se v rámci filmu přirozeně přenáší do širokého společenského kontextu, když se holčička rozhodne setkat se s kuchařkami z veganské restaurace Kuchařky bez domova. Režie Theodora Remundová, ČR 2017, 15 min.

 

 

 

Audioškola: Zvukové dobrodružství

10.00-13.00 / 15.00-17.00, dílna 2

Vydejte se s námi do světa zvuků! Se sluchátky na hlavě a mikrofonem v ruce vyzkoušíme, co se stane, když okolní svět vnímáme ušima. Naučíme se naslouchat a porozumět zvukům, které nás obklopují. Budeme hádat zvukové hádanky, vypravíme se na lov zvuků a společně si vyzkoušíme, jak dělat a nahrávat rozhovory. Těší se na vás Brit a Jiří.
Brit Jensen a Jiří Slavičínský jsou audio dokumentaristé. Pracují v Českém rozhlase, kde založili cyklus dokumentů pro mladé posluchače DokuVlna. Vedle Česka se jejich dokumenty vysílaly také v Dánsku, Kanadě, Austrálii, Spojených státech, Irsku, Velké Británii a na Slovensku.

 

100 opic: Pes a drak

14.00-15.00, sál

"Asi jsem čaroděj, když umím létat... ale jinak vím jen, že mám sedět na stromě a čekat."
"A na co?”
"Tóóó... nevím." Pohádka o pejskovi, kterého všude vyháněli. Nezdálo se totiž, že by – při tom jak vypadal, byl normální. A také že nebyl. Byl totiž kouzelný, což nikdo netušil. Tedy... ani on to netušil. Než to však pejsek zjistil, musel odhalit záhadu létajícího čaroděje, najít krále a zatančit si s drakem. Co taky jiného s takovým drakem dělat, že? 

Divadlo 100 opic pěstuje krom jiného kulturu pohádek. Rády vymýšlejí příběhy plné fantaskních bytostí – od upírů ochraňujících rozbité hračky, přes létající zajíce až po samotné imozemšťany, břichabolem trnoucí od kosmických plavidel, jež spolkli. Opice se nerady uzavírají v prostředí společenských vymezení. Tato smečka paviánů je asociální, živá a temperamentní. Společného však mají jeden hlavní zákon: nadšení těch, kteří si rádi hrají.

 

Chytej ušima

17.00, sál

Divadelní kapela pro děti a jejich rodiče. Vystoupení hudební skupiny s texty pro děti, komponované do loutkového příběhu skřítka, který se vydal na cestu do světa. Tam potkává přátele a s nimi zažívá dobrodružství, jenž jsou obsahem textů písní. Ryby, které touží po výletu do města, moucha, která si myslí, že je slon, prasátko na útěku, či zmatený medvěd, který nechal hlavu ve sklenici medu….
Divadlo 100 opic pěstuje krom jiného kulturu pohádek. Opice se nerady uzavírají v prostředí společenských vymezení. Tato smečka paviánů je asociální, živá a temperamentní. Společného však mají jeden hlavní zákon: nadšení těch, kteří si rádi hrají.

 

Dětský koutek

9:00-19.00

Dřevěné lego a interaktivní hra z rodinného zábavního centra Robinson, plyšáci, společenské hry i sedací pytle pro lenošení, aneb volná zábava pod dozorem smiley

 

 

 

 

 

 

Kavárna na Pasece

9.00-19.30

Studené i teplé osvěžení pro malé i velké návštěvníky po celý den. Obložené housky, domácí limonády, káva, čaj i kakao z Gastromapy Lukáše Hejlíka - kavárna Paseka. Otevřeno denně od 9.00-19.30.


 

pondělí 29. října

 

František svého druhu; Bětka a chytré hlavičky

9.30, sál

Bývalý úředník František ochraňuje a zkoumá ptáky, vyrábí pro ně budky a snaží se jim být co nejblíž. Ptactvo eviduje s matematickou přesností, záznamy archivuje a důsledně třídí všechny informace, které získá. Františkovu preciznost dotváří a jemně zlehčuje mluvený komentář, který se zaměří na drobná fakta a výkladový způsob, na jaký jsme zvyklí z tradičních dokumentů o přírodě. Režie Jan Gogola ml., Česko 2014, 26 min.
Bětka a chytré hlavičky, díl z minidokumentární série o mladých dívkách se zajímavým posláním, koníčkem či osudem. Dvanáctiletá Bětka se snaží pomáhat svému postiženému spolužákovi Jirkovi a zároveň starým lidem z domova důchodců. V domově důchodců se domluvila na pravidelných návštěvách a na každé setkání si připravuje vždy nějaké téma. Bětka chce, aby starší lidé začali intenzivně vzpomínat a aby jí řekli něco o svém životě. Chce s nimi něco společně zažít. Všichni zúčastnění si začínají uvědomovat, jaké hodnoty jsou v životě nejdůležitější.

 

Zvuková dílna s Kreatonem

10.00-12.00 / 15.00-17.00, dílna 2
Zkusili jste někdy skládat elektronickou hudbu a co filmová hudba? Společně s Kreatonem budeme vytvářet neobvyklé zvuky na nových elektronických nástrojích, v softwarech i aplikacích na iPadu. Naučíme se vytvářet zvukové efekty a složíme si hudbu k filmu. Jak vlastně zní horror, komedie nebo přírodopisný film? Jaké zvuky nás rozesmívají, a kterých se bojíme? Martin Tvrdý a Mary C vás seznámí s nástroji, na kterých si vytvoříte vlastní filmový soundtrack.
Bonus + Mary C: Martin Hůla známý pod pseudonymy Martin Tvrdý a Bonus je český hudebník, rapper, písničkář, grafický designer a kurátor. Marie Čtveráčková alias Mary C je hudební publicistka, moderátorka, kulturní aktivistka a kurátorka Post-Labelu. Na Radiu Wave má pořad Scéna s Mary C. 
 

Divadlo Líšeň: Spoutaný trávou

14.00-15.00, sál

Jevištní meditace na motivy starých buddhistických anekdot a příběhů. V inscenaci zpracované texty se dotýkají tématu úcty k životu v jeho nepatrných a přehlížených podobách, i obecněji smyslu života.  Inscenace používá přírodní materiály, nepopisné kovové loutky z drátů i z barevného plastu. Výtvarně originální tvar vzniká souběžným použitím loutek a stínohry před i za papírovým paravanem. Hru doprovází vypravěč, hudebník na basoneto a další originální zvukové nástroje.
Divadlo Líšeň experimentuje s různými divadelními formami. Využívá loutky, masky a objekty, pracuje s pohybovou a zvukovou stylizací. Inscenace jsou výsledkem dlouhého tvůrčího i lidského hledání mnohdy přesahujícího oblast divadla.  

 

Hudba s otevřenýma očima: promítání videoklipů s Kreatonem

17.30, sál

Mary C, DJka a redaktorka Radia Wave představí pozoruhodné hudební projekty skrze obraz. Podíváme se do lesů, galerií, rozpálených ulic, na jiné planety i do animovaných světů. Prozkoumáme prostor, pohyb a čas, jak si ho představují tvůrci populární i experimentální hudby ve formě videoklipů, které v poslední době přerůstají spíše do rozměrů filmů.

 

Dětský koutek

9:00-19.00

Dřevěné lego a interaktivní hra z rodinného zábavního centra Robinson, plyšáci, společenské hry i sedací pytle pro lenošení, aneb volná zábava pod dozorem smiley

 

 

 

 

 

 

Kavárna na Pasece

9.00-19.30

Studené i teplé osvěžení pro malé i velké návštěvníky po celý den. Obložené housky, domácí limonády, káva, čaj i kakao z Gastromapy Lukáše Hejlíka - kavárna Paseka. Otevřeno denně od 9.00-19.30.


 

úterý 30. října

 

Planeta Česko

9.30, sál

Naše příroda je pestrá jako málokde na světě. Krásu a dobrodružství máme na dosah ruky – stačí se jen dobře dívat! Fascinující dobrodružství zvířat a rostlin žijících kolem nás! Seznamte se s tetřevem tokajícím za úsvitu, se vzácnými sysly, s nimiž na louce laškují děti, ledňáčkem prorážejícím při lovu střemhlav vodní hladinu, s lososy putujícími z českých řek do moře a zpátky. Prožijte vzrušující výpravu za muflony, bobry, modrajícími žabáky a desítkami dalších hrdinů. Některé z nich možná ani neznáte – divočina přitom začíná hned za vašimi dveřmi! Režie Marián Polák, Česká republika 2017, 81 min.

 

Vypravěčský workshop Popaměti

10.00-13.00, dílna 2
Vyprávět umí každé malé dítě, stačí jen trochu osvěžit paměť, rozžít obrazivost! Přijďte, zkusíme si společně vyprávět příběh o síle vzpomínky. Impulzem pro odšpuntování paměti může být obraz, vůně, barva, chuť, zvuk, věc …  Skrze příběhy můžeme lépe porozumět světu, sobě samým a sobě navzájem. Živé vyprávění příběhů je příležitost sdělit a sdílet vlastní zkušenost ve společenství a taky prostor pro fantazii a zábavu bez hranic.
Mrg. Michala Šíma Piskačová, Ph.D. je produkční, koordinátorka kulturně-společenských projektů, vypravěčka a  matka tří slečen. Žije v Českých Budějovicích, kde pracuje v Jihočeském divadle v Ateliéru 3D. Jejím velkým koníčkem je fenomén vypravěčství, o němž napsala knihu Vypravěčství jako případ současné slovesné tvorby.

 

Průběžná dílna ČT :D

9.00-17.00, kavárna

Průběžná dílna nabídne každý den možnost kreativního vyžití i těm, kteří se předem nepřihlásí na program workshopů nebo dílen. Umíte složit večerníčkovu čepici? Víte co je praxinoskop a jak ho použít? Nebo máte chuť si jenom něco vymalovat? V další dílně si děti vyzkouší základní principy animace a nahlédnou do bohatého světa animovaného filmu. Mohou vytvořit krátký animovaný útvar, navázat na předchozí animace a posunout dál postupně rozvíjený děj. V průběžných dílnách pak vznikne celek složený z mnoha částí. Jednotlivé úseky se svou animací si můžete odnést např. na flashdisku. Z důvodu limitované kapacity je pro jednu krátkou animaci vyhrazen omezený čas v souvislosti s vytížeností pracoviště :)


 

Program podle aktivit:

 


 

 

 

Dětský koutek

17.00-19.00

Dřevěné lego a interaktivní hra z rodinného zábavního centra Robinson, plyšáci, společenské hry i sedací pytle pro lenošení, aneb volná zábava pod dozorem smiley

 

 


 

 

 

Ztracená kina jsou zpátky - ve fotoalbu!

10.00-12.00, dílna 1

Kam zmizela jihlavská kina? Zkusíme vracet stará kina zpátky na místa, která už na ně možná zapomněla. Obrázky a vzpomínky potom vložíme do vlastnoručně vyrobeného originálního fotoalba.
Mgr. Silvie Čermáková je animátorkou a lektorkou Muzea Vysočiny, kde vede výukové programy a přednášky pro školy i veřejnost. Realizuje krátkodobé výstavy a doprovodné programy. 

 

Mobilní planetárium

10.30-13.30 / 15.00-16.30, vestibul

Filmové projekce z oblasti astronomie a přírodních věd. Netradiční promítání vzdělávacích filmů nejen o hvězdách a vesmíru na planetární kupoli. Mobilní planetárium je digitální přístroj, pomocí kterého je divákům demonstrován např. podmořský svět, lety do vesmíru či třeba krajina na Marsu.

 

 

 

 

Fotoalbum je, když…

16.00-17.00, dílna 1


Fotoalbum je knížka obrázků a vzpomínek. V dílně se naučíme základní postup, jak si vyrobit originální vlastní bibliofilský kus. Základní verzi jednoduché japonské vazby zvládne úplně každý, šitá knižní vazba je možná pro trochu šikovnější děti (a trpělivější rodiče), ale radost z výsledku budeme mít na konci určitě všichni!
Mgr. Silvie Čermáková  je animátorkou a lektorkou Muzea Vysočiny, kde vede výukové programy a přednášky pro školy i veřejnost. Realizuje krátkodobé výstavy a doprovodné programy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Večerníčky 

19.00, sál

Na dobrou noc oblíbená pásma večerníčků: Staré NEJ, Nové NEJ, Pocta Zdeňku Smetanovi, Pocta Adolfu Bornovi, Voní to tu rybinou...

 

Průběžná dílna ČT :D

9.00-19.00, kavárna

Průběžná dílna nabídne každý den možnost kreativního vyžití i těm, kteří se předem nepřihlásí na program workshopů nebo dílen. Umíte složit večerníčkovu čepici? Víte co je praxinoskop a jak ho použít? Nebo máte chuť si jenom něco vymalovat? V další dílně si děti vyzkouší základní principy animace a nahlédnou do bohatého světa animovaného filmu. Mohou vytvořit krátký animovaný útvar, navázat na předchozí animace a posunout dál postupně rozvíjený děj. V průběžných dílnách pak vznikne celek složený z mnoha částí. Jednotlivé úseky se svou animací si můžete odnést např. na flashdisku. Z důvodu limitované kapacity je pro jednu krátkou animaci vyhrazen omezený čas v souvislosti s vytížeností pracoviště :)

 

 

 

ZPĚT

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Co je na hlavě?

10.00-12.00, dílna 1

Co je v Ji.hlavě na hlavě? Vznáší se nám nad ní bublina s obrázky z filmů, kousky příběhů, naše přání?  Nebo na ní trůní pestrobarevná čepice? S bambulí nebo bez? A co je potom pod čepicí?
Mgr. Pavlína Pitrová je vystudovaná etnoložka se zájmem o dětskou kulturu 19. století. V současné době edukátorka vzdělávacích programů v OGV v Jihlavě, která se zabývá zpřístupněním a propojením výtvarného umění a historie s výukovými metodami školního vzdělávání. 

 

Mobilní planetárium

10.30-13.30 / 15.00-16.30, vestibul

Filmové projekce z oblasti astronomie a přírodních věd. Netradiční promítání vzdělávacích filmů nejen o hvězdách a vesmíru na planetární kupoli. Mobilní planetárium je digitální přístroj, pomocí kterého je divákům demonstrován např. podmořský svět, lety do vesmíru či třeba krajina na Marsu.

 

 

 

 

Co je v hlavě?
 

15.00-17.00, dílna 1

Edukační dílna Co je v hlavě seznámí malé návštěvníky se stálou expozicí OGV Jihlava v návaznosti na figurální tvorbu. Pokusíme se přijít na to, co mají zobrazené postavy a postavičky v hlavě, co je těší, z čeho mají radost, nad čím přemýšlí nebo je trápí. I když děti nebudou umět číst, pohrajeme si s písmenky a barvami. A jestliže nezjistíme, co je v hlavě, určitě přijdeme na to, co je na hlavě.
Mgr. Pavlína Pitrová je vystudovaná etnoložka se zájmem o dětskou kulturu 19. století. V současné době edukátorka vzdělávacích programů v OGV v Jihlavě, která se zabývá zpřístupněním a propojením výtvarného umění a historie s výukovými metodami školního vzdělávání. 

 

Večerníčky 

19.00, sál

Na dobrou noc oblíbená pásma večerníčků: Staré NEJ, Nové NEJ, Pocta Zdeňku Smetanovi, Pocta Adolfu Bornovi, Voní to tu rybinou...

 

 

 

 

 

Průběžná dílna ČT :D

9.00-19.00, kavárna

Průběžná dílna nabídne každý den možnost kreativního vyžití i těm, kteří se předem nepřihlásí na program workshopů nebo dílen. Umíte složit večerníčkovu čepici? Víte co je praxinoskop a jak ho použít? Nebo máte chuť si jenom něco vymalovat? V další dílně si děti vyzkouší základní principy animace a nahlédnou do bohatého světa animovaného filmu. Mohou vytvořit krátký animovaný útvar, navázat na předchozí animace a posunout dál postupně rozvíjený děj. V průběžných dílnách pak vznikne celek složený z mnoha částí. Jednotlivé úseky se svou animací si můžete odnést např. na flashdisku. Z důvodu limitované kapacity je pro jednu krátkou animaci vyhrazen omezený čas v souvislosti s vytížeností pracoviště :)

 

 

 

ZPĚT

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Podzimní landartová dílna 

10.00-12.00, dílna 1

Přijde si zařádit a tvořit z přírodních materiálů. Kaštany, žaludy i barevné listí vybízejí k hrám. Stanou se součástí společného podzimního landartového díla? Kaštan okem, šiška nosem a zlatý úsměv vykouzlí zoubky ze zrnek uzrálých kukuřic? Kdoví? - možná mnohem víc!
Mgr. Dominika Pokorná  vystudovala kombinaci oborů Výtvarná výchova, Vizuální tvorba a Galerijní pedagogika a zprostředkování umění na Masarykově univerzitě v Brně. Pracuje jako grafička v Reklamním a grafickém studiu Jiří Pýcha a ve volném čase se ráda v rámci výtvarných dílen a kurzů věnuje tvůrčí práci nejen s dětmi.

 

Mobilní planetárium

10.30-13.30 / 15.00-16.30, vestibul

Filmové projekce z oblasti astronomie a přírodních věd. Netradiční promítání vzdělávacích filmů nejen o hvězdách a vesmíru na planetární kupoli. Mobilní planetárium je digitální přístroj, pomocí kterého je divákům demonstrován např. podmořský svět, lety do vesmíru či třeba krajina na Marsu.

 

 

 

 

Vzpomínky

16.00-17.00, dílna 1

Jakou máte nejkrásnější vzpomínku z letních prázdnin? Pojí se k ní nějaký zvuk či vůně? Zalovíme v paměti a zachytíme naše veselé vzpomínky pomocí kombinované výtvarné techniky -  kresba, malba - a společně vyzkoušíme, co se skrývá za technikou se zvláštním názvem ”asambláž”.
Mgr. Dominika Pokorná  vystudovala kombinaci oborů Výtvarná výchova, Vizuální tvorba a Galerijní pedagogika a zprostředkování umění na Masarykově univerzitě v Brně. Pracuje jako grafička v Reklamním a grafickém studiu Jiří Pýcha a ve volném čase se ráda v rámci výtvarných dílen a kurzů věnuje tvůrčí práci nejen s dětmi.

 

Večerníčky 

19.00, sál

Na dobrou noc oblíbená pásma večerníčků: Staré NEJ, Nové NEJ, Pocta Zdeňku Smetanovi, Pocta Adolfu Bornovi, Voní to tu rybinou...

 

 

 

 

Průběžná dílna ČT :D

9.00-19.00, kavárna

Průběžná dílna nabídne každý den možnost kreativního vyžití i těm, kteří se předem nepřihlásí na program workshopů nebo dílen. Umíte složit večerníčkovu čepici? Víte co je praxinoskop a jak ho použít? Nebo máte chuť si jenom něco vymalovat? V další dílně si děti vyzkouší základní principy animace a nahlédnou do bohatého světa animovaného filmu. Mohou vytvořit krátký animovaný útvar, navázat na předchozí animace a posunout dál postupně rozvíjený děj. V průběžných dílnách pak vznikne celek složený z mnoha částí. Jednotlivé úseky se svou animací si můžete odnést např. na flashdisku. Z důvodu limitované kapacity je pro jednu krátkou animaci vyhrazen omezený čas v souvislosti s vytížeností pracoviště :)

 

 

 

ZPĚT

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Výtvarný experiment  

10.00-12.00, dílna 1

Díla Zdeňka Šplíchala vystavená v OGV Jihlava  jako inspirace k vlastnímu výtvarnému experimentu. Shluky linií, čar či geometrických obrazců. Kde je konec a kde začátek? Co vlastně znamená tenhle obrázek? Barvy i  tvary nesou svá sdělení. Svobodná jako abstraktní malba, kresba i hra s čarami.
Dita Nováková je pedagožkou výtvarného oboru v ZUŠ Jihlava, absolventkou SUPŠ Uherské Hradiště s doplňujícím pedagogickým vzděláním na pedagogické fakultě MU - mistr odborné výchovy. 

 

 

 

 

 

 

Mobilní planetárium

10.30-13.30 / 15.00-16.30, vestibul

Filmové projekce z oblasti astronomie a přírodních věd. Netradiční promítání vzdělávacích filmů nejen o hvězdách a vesmíru na planetární kupoli. Mobilní planetárium je digitální přístroj, pomocí kterého je divákům demonstrován např. podmořský svět, lety do vesmíru či třeba krajina na Marsu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frotáž

16.00-17.00, dílna 1

Frotáž není froté a ofrotovat neznamená ofritovat :-) Fritovat se dá kde co a ofrotovat vlastně taky! Zábavná “kopírovací” technika i pro “nenadané” :-) Tohle s chutí zvládne každý, kdo má rád pastelky, pastely a věci schované po kapsách.
Dita Nováková je pedagožkou výtvarného oboru v ZUŠ Jihlava, absolventkou SUPŠ Uherské Hradiště s doplňujícím pedagogickým vzděláním na pedagogické fakultě MU - mistr odborné výchovy.

 

 

 

 

 

 

Večerníčky 
 

19.00, sál

Na dobrou noc oblíbená pásma večerníčků: Staré NEJ, Nové NEJ, Pocta Zdeňku Smetanovi, Pocta Adolfu Bornovi, Voní to tu rybinou...

 

 

 

 

 

 

Průběžná dílna ČT :D

9.00-19.00, kavárna

Průběžná dílna nabídne každý den možnost kreativního vyžití i těm, kteří se předem nepřihlásí na program workshopů nebo dílen. Umíte složit večerníčkovu čepici? Víte co je praxinoskop a jak ho použít? Nebo máte chuť si jenom něco vymalovat? V další dílně si děti vyzkouší základní principy animace a nahlédnou do bohatého světa animovaného filmu. Mohou vytvořit krátký animovaný útvar, navázat na předchozí animace a posunout dál postupně rozvíjený děj. V průběžných dílnách pak vznikne celek složený z mnoha částí. Jednotlivé úseky se svou animací si můžete odnést např. na flashdisku. Z důvodu limitované kapacity je pro jednu krátkou animaci vyhrazen omezený čas v souvislosti s vytížeností pracoviště :)

 

 

 

ZPĚT

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Ztracená kina jsou zpátky - ve fotoalbu!

10.00-12.00, dílna 1

Kam zmizela jihlavská kina? Zkusíme vracet stará kina zpátky na místa, která už na ně možná zapomněla. Obrázky a vzpomínky potom vložíme do vlastnoručně vyrobeného originálního fotoalba.
Mgr. Silvie Čermáková je animátorkou a lektorkou Muzea Vysočiny, kde vede výukové programy a přednášky pro školy i veřejnost. Realizuje krátkodobé výstavy a doprovodné programy. 


 

Večerníčky 

12.00-16:00, dílna 1

Na dobrou noc oblíbená pásma večerníčků: Staré NEJ, Nové NEJ, Pocta Zdeňku Smetanovi, Pocta Adolfu Bornovi, Voní to tu rybinou...

 

 

 

 

 

 

Kavárna na Pasece

9.00-17.00

Studené i teplé osvěžení pro malé i velké návštěvníky po celý den. Obložené housky, domácí limonády, káva, čaj i kakao z Gastromapy Lukáše Hejlíka - kavárna Paseka.

 

 

 

 

 

 

 


 

Program podle aktivit:

 

Výtvarné dílny pro děti od 4 do 8 let

Na výtvarné dílny přihlásíte své dítě ZDE.

 

Ztracená kina jsou zpátky - ve fotoalbu!

pátek 26. 10. 2018, 10.00-12.00 / úterý 30. 10. 2018, 10.00-12.00

Kam zmizela jihlavská kina? Zkusíme vracet stará kina zpátky na místa, která už na ně možná zapomněla. Obrázky a vzpomínky potom vložíme do vlastnoručně vyrobeného originálního fotoalba.
Mgr. Silvie Čermáková je animátorkou a lektorkou Muzea Vysočiny, kde vede výukové programy a přednášky pro školy i veřejnost. Realizuje krátkodobé výstavy a doprovodné programy. 

 

Co je na hlavě?

sobota 27. 10. 2018, 10.00-12.00

Co je v Ji.hlavě na hlavě? Vznáší se nám nad ní bublina s obrázky z filmů, kousky příběhů, naše přání?  Nebo na ní trůní pestrobarevná čepice? S bambulí nebo bez? A co je potom pod čepicí?
Mgr. Pavlína Pitrová je vystudovaná etnoložka se zájmem o dětskou kulturu 19. století. V současné době edukátorka vzdělávacích programů v OGV v Jihlavě, která se zabývá zpřístupněním a propojením výtvarného umění a historie s výukovými metodami školního vzdělávání. 

 
 

Podzimní landartová dílna 

neděle 28. 10. 2018, 10.00-12.00

Přijde si zařádit a tvořit z přírodních materiálů. Kaštany, žaludy i barevné listí vybízejí k hrám. Stanou se součástí společného podzimního landartového díla? Kaštan okem, šiška nosem a zlatý úsměv vykouzlí zoubky ze zrnek uzrálých kukuřic? Kdoví? - možná mnohem víc!
Mgr. Dominika Pokorná  vystudovala kombinaci oborů Výtvarná výchova, Vizuální tvorba a Galerijní pedagogika a zprostředkování umění na Masarykově univerzitě v Brně. Pracuje jako grafička v Reklamním a grafickém studiu Jiří Pýcha a ve volném čase se ráda v rámci výtvarných dílen a kurzů věnuje tvůrčí práci nejen s dětmi.

 

Výtvarný experiment  

pondělí 29. 10. 2018, 10.00-12.00

Díla Zdeňka Šplíchala vystavená v OGV Jihlava  jako inspirace k vlastnímu výtvarnému experimentu. Shluky linií, čar či geometrických obrazců. Kde je konec a kde začátek? Co vlastně znamená tenhle obrázek? Barvy i  tvary nesou svá sdělení. Svobodná jako abstraktní malba, kresba i hra s čarami.
Dita Nováková je pedagožkou výtvarného oboru v ZUŠ Jihlava, absolventkou SUPŠ Uherské Hradiště s doplňujícím pedagogickým vzděláním na pedagogické fakultě MU - mistr odborné výchovy. 


 

Workshopy pro juniory od 8 do 14 let

Na workshopy přihlásíte své dítě ZDE.

 

Fotka reklama manipulace

pátek 26. 10. 2018, 10.00-12.00 / 15.00-17.00
Svět kolem nás je tvořený obrazy... A tyto všudypřítomné obrazy s námi komunikují a my je nejenom vidíme, ale také „posloucháme“. Prozkoumáme svět obrazů, které vznikly s cílem s námi zřetelně a účinně komunikovat myšlenky svých tvůrců a jejich pohled na svět – svět novinářské fotografie, televizní reklamy i letošního festivalového plakátu.
Mgr. Andrea Průchová Hrůzová je vyučující vizuální komunikace na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a Prague College, vedoucí Platformy pro studium vizuální kultury Fresh Eye, spolupracovník Ústavu pro studium totalitních režimů. Zaměřuje se na výuku základů vizuální gramotnosti a vztah vizuální kultury a paměti.

 

 

Audioškola: Zvukové dobrodružství

neděle 28. 10. 2018, 10.00-13.00 / 15.00-17.00

Vydejte se s námi do světa zvuků! Se sluchátky na hlavě a mikrofonem v ruce vyzkoušíme, co se stane, když okolní svět vnímáme ušima. Naučíme se naslouchat a porozumět zvukům, které nás obklopují. Budeme hádat zvukové hádanky, vypravíme se na lov zvuků a společně si vyzkoušíme, jak dělat a nahrávat rozhovory. Těší se na vás Brit a Jiří.
Brit Jensen a Jiří Slavičínský jsou audio dokumentaristé. Pracují v Českém rozhlase, kde založili cyklus dokumentů pro mladé posluchače DokuVlna. Vedle Česka se jejich dokumenty vysílaly také v Dánsku, Kanadě, Austrálii, Spojených státech, Irsku, Velké Británii a na Slovensku.

 
 

Vypravěčský workshop Popaměti

úterý 30. 10. 2018, 10.00-13.00
Vyprávět umí každé malé dítě, stačí jen trochu osvěžit paměť, rozžít obrazivost! Přijďte, zkusíme si společně vyprávět příběh o síle vzpomínky. Impulzem pro odšpuntování paměti může být obraz, vůně, barva, chuť, zvuk, věc …  Skrze příběhy můžeme lépe porozumět světu, sobě samým a sobě navzájem. Živé vyprávění příběhů je příležitost sdělit a sdílet vlastní zkušenost ve společenství a taky prostor pro fantazii a zábavu bez hranic.
Mrg. Michala Šíma Piskačová, Ph.D. je produkční, koordinátorka kulturně-společenských projektů, vypravěčka a  matka tří slečen. Žije v Českých Budějovicích, kde pracuje v Jihočeském divadle v Ateliéru 3D. Jejím velkým koníčkem je fenomén vypravěčství, o němž napsala knihu Vypravěčství jako případ současné slovesné tvorby.
 
 

 

Dětský koutek

25. 10. 17.00-19.00 / 26. 10. až 29. 10. 2018 9.00-19.00 / 30.10. 2018 9.00-17.00

Dřevěné lego a interaktivní hra z rodinného zábavního centra Robinson, plyšáci, společenské hry i sedací pytle pro lenošení, aneb volná zábava pod dozorem :-)

 

 

 


 

Průběžné dílny ČT :D

26. 10. až 29.10. 9.00-19.00 / 30.10. 9.00-17.00, kavárna

Průběžná dílna nabídne každý den možnost kreativního vyžití i těm, kteří se předem nepřihlásí na program workshopů nebo dílen. Umíte složit večerníčkovu čepici? Víte co je praxinoskop a jak ho použít? Nebo máte chuť si jenom něco vymalovat? V další dílně si děti vyzkouší základní principy animace a nahlédnou do bohatého světa animovaného filmu. Mohou vytvořit krátký animovaný útvar, navázat na předchozí animace a posunout dál postupně rozvíjený děj. V průběžných dílnách pak vznikne celek složený z mnoha částí. Jednotlivé úseky se svou animací si můžete odnést např. na flashdisku. Z důvodu limitované kapacity je pro jednu krátkou animaci vyhrazen omezený čas v souvislosti s vytížeností pracoviště :)


 

Filmové projekce

 

Ropáci

pátek 26. října 9.30-10.30, sál

Dokumentární mystifikace o novém živočišném druhu, kterému vyhovují životní podmínky, které jsou pro nás smrtelné. Režie Jan Svěrák, Československo 1988, 20 min.

 


 

Ernestýnka. Život je labyrint

sobota 27. 10. 2018, 9.30-10.30, sál

Díl z minidokumentární série o mladých dívkách se zajímavým posláním, koníčkem či osudem. Ernestýnce je dvanáct a vyrůstá ve střídavé péči svých rodičů. Není v tom sama, střídání domovů s ní absolvuje také její osmiletý bratr Adrian. Rozhodla se navštívit psychoterapeutku a zahrát svým spolužákům divadlo, aby jí lépe pochopili a snad i víc vzali mezi sebe. Ernestýnka miluje snění, vodu, stromy a víly. Toho všeho by se ale klidně vzdala, kdyby jí to pomohlo k nalezení lepší cesty k ostatním i k sobě samotné. Podaří se jí to někdy? Režie Theodora Remundová, ČR 2017, 14 min.

 

Rozárka a kuchařky bez domova

neděle 28. 10. 2018, 9.30-10.30, sál

Díl z minidokumentární série o mladých dívkách se zajímavým posláním, koníčkem či osudem. Portrét jedenáctileté Rozárky, která se rozhodla, že už nebudejíst maso. Nesouhlasí s tím, že ve velkochovech je padesát procent zvířat zabíjeno bezdůvodně. Film tak skrze její příběh rozvíjí téma otevřenosti a ohleduplnosti vůči planetě a přírodě. Soucit, který je hlavním hybatelem Rozárčina rozhodnutí nejíst maso, se v rámci filmu přirozeně přenáší do širokého společenského kontextu, když se holčička rozhodne setkat se s kuchařkami z veganské restaurace Kuchařky bez domova. Režie Theodora Remundová, ČR 2017, 15 min.

 

Bětka a chytré hlavičky

pondělí 29. 10. 2018, 9.30-10.30, sál

Díl z minidokumentární série o mladých dívkách se zajímavým posláním, koníčkem či osudem. Dvanáctiletá Bětka se snaží pomáhat svému postiženému spolužákovi Jirkovi a zároveň starým lidem z domova důchodců. V domově důchodců se domluvila na pravidelných návštěvách a na každé setkání si připravuje vždy nějaké téma. Bětka chce, aby starší lidé začali intenzivně vzpomínat a aby jí řekli něco o svém životě. Chce s nimi něco společně zažít. Všichni zúčastnění si začínají uvědomovat, jaké hodnoty jsou v životě nejdůležitější.

 


 

Divadlo


Buchty a loutky: Zlatá husa
 

pátek 26. 10. 2018, 14.00-15.00, sál

Ó ta zlatá husa, jak se leskne a jak je cenná, všechny si přivábí a přilepí. Jen nejmladší ze tří bratrů, kterého mají všichni za hloupého, ji raději vezme ukázat princezně, to proto, že se mu princezna líbí a chce ji rozesmát. A vlastně by si ji klidně i vzal za ženu. Jenže pan král je proti, a tak musí přijít na pomoc i jedna hodná obryně. Prostě chamtivost se nevyplácí, smutek je špatný rádce a i ten poslední a vysmívaný se nakonec může stát králem. Ale dál... dál už raději přijďte do divadla, ať stihnete šťastný konec.
Buchty a loutky je nezávislé alternativní loutkové divadlo, hrající pro děti i dospělé, které svým neobvyklým způsobem tvorby vytváří unikátní divadelní poetiku nezaměnitelným humorem, osobitým důrazem na výtvarnou stránku, komponovanou hudbu a živou zvukovou stopu, kombinace starých i nových loutek, harampádí, hraček a nejnovějších technologií.    
 

 

100 opic: Pes a drak

neděle 28. 10. 2018, 14.00-15.00, sál

"Asi jsem čaroděj, když umím létat... ale jinak vím jen, že mám sedět na stromě a čekat."
"A na co?”
"Tóóó... nevím." Pohádka o pejskovi, kterého všude vyháněli. Nezdálo se totiž, že by – při tom jak vypadal, byl normální. A také že nebyl. Byl totiž kouzelný, což nikdo netušil. Tedy... ani on to netušil. Než to však pejsek zjistil, musel odhalit záhadu létajícího čaroděje, najít krále a zatančit si s drakem. Co taky jiného s takovým drakem dělat, že? 

Divadlo 100 opic pěstuje krom jiného kulturu pohádek. Rády vymýšlejí příběhy plné fantaskních bytostí – od upírů ochraňujících rozbité hračky, přes létající zajíce až po samotné imozemšťany, břichabolem trnoucí od kosmických plavidel, jež spolkli. Opice se nerady uzavírají v prostředí společenských vymezení. Tato smečka paviánů je asociální, živá a temperamentní. Společného však mají jeden hlavní zákon: nadšení těch, kteří si rádi hrají. 

Hudba 

Slávek Janoušek, Luboš Vondrák a Láďa Zítka

pátek 26. 10. 2018, 17.00, sál

Koncert laskavých folkových bardů, kteří zahrají nejenom dětem ale i starým velkým dětem, protože "kdo si hraje, žije líp".
 

 

 

 

 

 

 

Chytej ušima
 

neděle 28. 10. 2018, 17.00, sál

Divadelní kapela pro děti a jejich rodiče. Vystoupení hudební skupiny s texty pro děti, komponované do loutkového příběhu skřítka, který se vydal na cestu do světa. Tam potkává přátele a s nimi zažívá dobrodružství, jenž jsou obsahem textů písní. Ryby, které touží po výletu do města, moucha, která si myslí, že je slon, prasátko na útěku, či zmatený medvěd, který nechal hlavu ve sklenici medu….
Divadlo 100 opic pěstuje krom jiného kulturu pohádek. Opice se nerady uzavírají v prostředí společenských vymezení. Tato smečka paviánů je asociální, živá a temperamentní. Společného však mají jeden hlavní zákon: nadšení těch, kteří si rádi hrají.
 

 


 

Kavárna na Pasece

26. 10. - 29. 10. 2018, 9.00-19.30  // 30.10. 2018, 9.00-17.00

Studené i teplé osvěžení pro malé i velké návštěvníky po celý den. Obložené housky, domácí limonády, káva, čaj i kakao z Gastromapy Lukáše Hejlíka - kavárna Paseka. Otevřeno denně od 9.00-19.30.

 


Partneři programu Ji.hlava dětem:

Generální mediální partner:

Partneři:

                              

 

 

 

 

 

Fotoalbum je, když…

pátek 26. 10. 2018, 16.00-17.00


Fotoalbum je knížka obrázků a vzpomínek. V dílně se naučíme základní postup, jak si vyrobit originální vlastní bibliofilský kus. Základní verzi jednoduché japonské vazby zvládne úplně každý, šitá knižní vazba je možná pro trochu šikovnější děti (a trpělivější rodiče), ale radost z výsledku budeme mít na konci určitě všichni!
Mgr. Silvie Čermáková  je animátorkou a lektorkou Muzea Vysočiny, kde vede výukové programy a přednášky pro školy i veřejnost. Realizuje krátkodobé výstavy a doprovodné programy.

 

 

 


 

Co je v hlavě?

sobota 27. 10. 2018, 15.00-17.00

Edukační dílna Co je v hlavě seznámí malé návštěvníky se stálou expozicí OGV Jihlava v návaznosti na figurální tvorbu. Pokusíme se přijít na to, co mají zobrazené postavy a postavičky v hlavě, co je těší, z čeho mají radost, nad čím přemýšlí nebo je trápí. I když děti nebudou umět číst, pohrajeme si s písmenky a barvami. A jestliže nezjistíme, co je v hlavě, určitě přijdeme na to, co je na hlavě.
Mgr. Pavlína Pitrová je vystudovaná etnoložka se zájmem o dětskou kulturu 19. století. V současné době edukátorka vzdělávacích programů v OGV v Jihlavě, která se zabývá zpřístupněním a propojením výtvarného umění a historie s výukovými metodami školního vzdělávání. 

 

 

Vzpomínky

neděle 28. 10. 2018, 16.00-17.00

Jakou máte nejkrásnější vzpomínku z letních prázdnin? Pojí se k ní nějaký zvuk či vůně? Zalovíme v paměti a zachytíme naše veselé vzpomínky pomocí kombinované výtvarné techniky -  kresba, malba - a společně vyzkoušíme, co se skrývá za technikou se zvláštním názvem ”asambláž”.
Mgr. Dominika Pokorná  vystudovala kombinaci oborů Výtvarná výchova, Vizuální tvorba a Galerijní pedagogika a zprostředkování umění na Masarykově univerzitě v Brně. Pracuje jako grafička v Reklamním a grafickém studiu Jiří Pýcha a ve volném čase se ráda v rámci výtvarných dílen a kurzů věnuje tvůrčí práci nejen s dětmi.

 

 

Frotáž

pondělí 29. 10. 2018, 16.00-17.00

Frotáž není froté a ofrotovat neznamená ofritovat :-) Fritovat se dá kde co a ofrotovat vlastně taky! Zábavná “kopírovací” technika i pro “nenadané” :-) Tohle s chutí zvládne každý, kdo má rád pastelky, pastely a věci schované po kapsách.
Dita Nováková je pedagožkou výtvarného oboru v ZUŠ Jihlava, absolventkou SUPŠ Uherské Hradiště s doplňujícím pedagogickým vzděláním na pedagogické fakultě MU - mistr odborné výchovy. 
 


 

 

 

 

Camera obscura

sobota 27. 10. 2018, 10.00-12.00 / 15.00-17.00
Už jste někdy fotili krabičkou od keksů nebo plechovkou od limonády? Vemte si ji s sebou a vyrobíme z ní  fotoaparát - cameru obscuru. S ní pak zachytíme festivalové dění a v klasické černobílé fotokomoře zažijeme kouzlo vzniku fotografického obrazu. Tak nezapomeňte: Dvě vlastní uzavíratelné krabičky či plechovky s sebou :-)
Gabriela Kolčavová v roce 2004 dokončila M.F.A. studium fotografie (a jazzový zpěv) na University of North Texas v USA, kde také fotografii vyučovala. Pracuje především s černobílou fotografií, která využívá zejména klasické či historické techniky.
 
 

Zvuková dílna s Kreatonem

pondělí 29. 10. 2018, 10.00-12.00 / 15.00-17.00
Zkusili jste někdy skládat elektronickou hudbu a co filmová hudba? Společně s Kreatonem budeme vytvářet neobvyklé zvuky na nových elektronických nástrojích, v softwarech i aplikacích na iPadu. Naučíme se vytvářet zvukové efekty a složíme si hudbu k filmu. Jak vlastně zní horror, komedie nebo přírodopisný film? Jaké zvuky nás rozesmívají, a kterých se bojíme? Martin Tvrdý a Mary C vás seznámí s nástroji, na kterých si vytvoříte vlastní filmový soundtrack.
Bonus + Mary C: Martin Hůla známý pod pseudonymy Martin Tvrdý a Bonus je český hudebník, rapper, písničkář, grafický designer a kurátor. Marie Čtveráčková alias Mary C je hudební publicistka, moderátorka, kulturní aktivistka a kurátorka Post-Labelu. Na Radiu Wave má pořad Scéna s Mary C. 
 
 
 
 
 
 
 
 
ZPĚT
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Mobilní planetárium

pátek 26. 10. až pondělí 29. 10. 2018, 10.30-13.30 / 15.00-16.30, vestibul

Filmové projekce z oblasti astronomie a přírodních věd. Netradiční promítání vzdělávacích filmů nejen o hvězdách a vesmíru na planetární kupoli. Mobilní planetárium je digitální přístroj, pomocí kterého je divákům demonstrován např. podmořský svět, lety do vesmíru či třeba krajina na Marsu.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

   

Dokonalý člověk

neděle 28. 10. 2018, 9.30-10.30, sál

Dokonalý muž a dokonalá žena, vybraní zástupci lidského druhu, jsou umístěni v prázdném bílém prostoru a vydáni na pospas zkoumavému pohledu člověka, který kamerou pozoruje a komentuje jejich počínání. Vykonávají běžné lidské úkony – jedí, chodí, tancují, přesto zvědavý pozorovatel ani na okamžik nevychází z údivu. Režie Jørgen Leth, Dánsko 1967, 13 min. 
Projekce se uskuteční díky Danish Film Institute.

 

 

 

František svého druhu

pondělí 29. 10. 2018, 9.30-10.30, sál

Bývalý úředník František ochraňuje a zkoumá ptáky, vyrábí pro ně budky a snaží se jim být co nejblíž. Ptactvo eviduje s matematickou přesností, záznamy archivuje a důsledně třídí všechny informace, které získá. Františkovu preciznost dotváří a jemně zlehčuje mluvený komentář, který se zaměří na drobná fakta a výkladový způsob, na jaký jsme zvyklí z tradičních dokumentů o přírodě. Režie Jan Gogola ml., Česko 2014, 26 min.

 

 

Planeta Česko

úterý 30. 10. 2018, 9.30-11.00

Naše příroda je pestrá jako málokde na světě. Krásu a dobrodružství máme na dosah ruky – stačí se jen dobře dívat! Fascinující dobrodružství zvířat a rostlin žijících kolem nás! Seznamte se s tetřevem tokajícím za úsvitu, se vzácnými sysly, s nimiž na louce laškují děti, ledňáčkem prorážejícím při lovu střemhlav vodní hladinu, s lososy putujícími z českých řek do moře a zpátky. Prožijte vzrušující výpravu za muflony, bobry, modrajícími žabáky a desítkami dalších hrdinů. Některé z nich možná ani neznáte – divočina přitom začíná hned za vašimi dveřmi! Režie Marián Polák, Česká republika 2017, 81 min.

ZPĚT


 

 

Kašpárek a drak aneb nechutná princezna nebo taky Jak se Franta dočkal

sobota 27. 10. 2018, 14.00-15.00, sál

O tom, jak si Kašpárek dělal ze všech kašpárky, o tom, co všechno Franta zvojtil a taky o tom, že není všechno rytíř, co je plechové…
Divadlo De Facto Mimo je jihlavské nezávislé divadelní studio sebe sama považující za poloprofesionály, protože se snaží o profesionální divadlo v amatérských podmínkách.

 

 

 

Divadlo Líšeň: Spoutaný trávou

pondělí 29. 10. 2018, 14.00-15.00, sál

Jevištní meditace na motivy starých buddhistických anekdot a příběhů. V inscenaci zpracované texty se dotýkají tématu úcty k životu v jeho nepatrných a přehlížených podobách, i obecněji smyslu života.  Inscenace používá přírodní materiály, nepopisné kovové loutky z drátů i z barevného plastu. Výtvarně originální tvar vzniká souběžným použitím loutek a stínohry před i za papírovým paravanem. Hru doprovází vypravěč, hudebník na basoneto a další originální zvukové nástroje.
Divadlo Líšeň experimentuje s různými divadelními formami. Využívá loutky, masky a objekty, pracuje s pohybovou a zvukovou stylizací. Inscenace jsou výsledkem dlouhého tvůrčího i lidského hledání mnohdy přesahujícího oblast divadla.  

 

 

ZPĚT

 

 


 

 

Království

sobota 27. 10. 2018, 17.00, sál

Květinový muzikál nejen pro děti. Kapka rosy podávaná s kostkou léta a půlnoční vytí vlčích máků. Ema na stopě největšího tajemství přírody. První jarní pryskyřník hlídá Severní bránu. Pohádkový kabaret s autorskými písněmi a bleskovými převleky. 
Divadlo Anička a letadýlko je novou vizí budoucnosti. Vůně, hudba, květy a indígové destičky. Napojit se na vesmír a vzlétnout. Očekávejte průtrž mraků a příval svěžích dešntíků. O vaše blaho se bude starat Anička Duchaňová a všichni stálí i nestálí členové posádky.

 

Hudba s otevřenýma očima: promítání videoklipů s Kreatonem

pondělí 29. 10. 2018, 17.30 sál

Mary C, DJka a redaktorka Radia Wave představí pozoruhodné hudební projekty skrze obraz. Podíváme se do lesů, galerií, rozpálených ulic, na jiné planety i do animovaných světů. Prozkoumáme prostor, pohyb a čas, jak si ho představují tvůrci populární i experimentální hudby ve formě videoklipů, které v poslední době přerůstají spíše do rozměrů filmů.


 

 

 

 

 

ZPĚT

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Exkluzivní mediální partner:

 

 

 

 

 

     

 

Realizováno za podpory:                                                                                                                                 
                                     

 

 Dále spolupracujeme s: