01.02. RINO - Příběh špiona

První podvečerní setkání roku 2017 strávíme v CDF s Karlem Köcherem, nejslavnějším československým špionem druhé poloviny 20. století.

RINO je celovečerní dokument režiséra Jakuba Wagnera, který vypráví o jediném špionovi bývalého východního bloku, kterému se podařilo infiltrovat do americké CIA, odkud vynášel informace pro československou rozvědku a KGB.
Jeho historie se začala psát v roce 1965, kdy byl společně se svou manželkou vysazen v USA. Pravou identitu dokázal skrývat dlouhých devatenáct let, než byl v roce 1984 zatčen FBI a v mediálně sledovaném procesu odsouzen na doživotí, kdy byl nakonec po roce vyměněn za západní agenty a disidenty na Mostě špionů (Glienicker Brücke) v Západním Berlíně.

Režisér Jakub Wagner, který v minulosti natočil dokumenty o architektovi Janu Kaplickém či žokejovi Josefu Váňovi, pracoval na filmu pět let. Kromě natáčení strávil dlouhé hodiny bádáním nad odtajněným spisem, který čítá přibližně deset tisíc stran dokumentů. Věrohodných zdrojů o Köcherově činnosti však není mnoho, a proto je kamera převážně obracena na přímého aktéra všech událostí.
Dokončení filmu, který byl v českých kinech uveden 29. září 2016, však provázely mnohé neshody právě s jeho hlavním aktérem. K finální podobě dokumentu má i nadále výhrady a od filmu se dle svých vlastních slov distancuje.

Zhlédnetě s námi snímek, který není jen cennou sondou do fungování tajných služeb, ale také psychologickým obrazem muže, jehož základním pracovním nástrojem byla lež a přetvářka. 

 

Těšíme se na Vás!

Rezervaci na večer lze provést na této stránce, na emailu
cdf@c-d-f.cz nebo na telefonním čísle 774 101 686.
Rezervace na události CDF nelze provádět přes rezervační systém Kina Dukla.

Vstupné: veřejnost - 60Kč; členové CDF - 40Kčback to list

Supported by:                                                                                                                                 
                                     

 

 In Cooperation with: