21.09. Legendy českého dokumentárního filmu: Drahomíra Vihanová

Podzim bude v CDF patřit významným tvůrcům české dokumentaristiky.

Při příležitosti prvního poprázdninového setkání se můžeme těšit na přední českou režisérku a scenáristku Drahomíru Vihanovou

V roce 1965 absolvovala obory režie hraného filmu a střih na FAMU. Po studiích točila snímky pro Krátký film a pracovala jako asistentka režie na filmech Otakara Vávry (Romance pro křídlovku (1966), Třináctá komnata (1968)). Svůj první samostatný film Zabitá neděle dokončila v roce 1969, distribuční premiéry se však dočkal až roku 1990. V době normalizace jí bylo umožněno natáčet pouze dokumentární filmy. Záhy po sametové revoluci se stala členkou a následně i pedagožkou na katedře střihové skladby FAMU. A konečně se také mohla vrátit k režii hraných filmů (Pevnost (1994), Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba (2000)).

Vihanová se ve své tvorbě zabývá především hluboce existenciálními tématy (Poslední z rodu (1977), Variace na téma „hledání tvaru" (1986), Za oknem... (1988), Proměny přítelkyně Evy (1990)). Do dějin československého filmu se zapsala hlavně díky svým poetickým krátkometrážním portrétům (Hledání (1979), Dukovany – Vroucí kotel (1987)).

Během večera stráveného ve společnosti této významné představitelky existenciálně laděné linie československé dokumentaristiky si promítneme ukázky z některých jejích snímků doplněné o autorčin vlastní komentář.
A samozřejmě bude prostor i pro otázky z publika.

 

Těšíme se na Vás!

 

Rezervaci na večer lze provést na této stránce, na emailu
cdf@c-d-f.cz nebo na telefonním čísle 774 101 686.
Rezervace na události CDF nelze provádět přes rezervační systém Kina Dukla.

Vstupné: veřejnost - 60Kč; členové CDF - 40Kčback to list

Supported by:                                                                                                                                 
                                     

 

 In Cooperation with: