Vítězné filmy 21. MFDF Ji.hlava podle studentských porot CDF

Letos už podruhé zapojilo Centrum dokumentárního filmu do rozhodování o vítězných filmech dvě poroty sestavené ze studentů středních a vysokých škol. Jak se s touto výzvou poprala čtveřice středoškoláků a trojice vysokoškolských studentek a studentů?

Středoškolská porota sekce Česká radost

V porotě České radosti zasedli studenti jihlavských středních škol Daniel Bauška, Natálie Cábová, Milena Krupičková a Vojtěch Vlk. Za pět dnů festivalových projekcí zhlédli celkem 16 soutěžních filmů a v kinech strávili před 16 hodin. Po napjatém rokování se porota rozhodla ocenit film Milda režiséra Pavla Křemena

 

Zdůvodnění poroty: Hlavním důvodem našeho výběru, jakožto studentské poroty, byla snaha upozornit, že i my, lidé kteří tuto absurdní dobu nezažili, máme zájem o zviditelnění a o zamyšlení se nad zvěrstvy tehdejšího komunistického režimu. Dokument prezentuje současný život bývalého nejmocnějšího muže v Československu a dává divákovi možnost vytvořit si vlastní názor na problematiku komunistického režimu.

 

 

 

Vysokoškolská porota sekce První světla

Ve studentské porotě sekce První světla, která je soutěží debutů, zasedla trojice studentek a studentů českých vysokých škol Pavel Jan, Barbara M. Nováková a Varvara Šatunova. Porotci této sekce zhlédli za pět dní 10 soutěžních filmů a strávili v kinosálech téměř 13 hodin. I přes kombinaci teoretického a praktického zaměření studovaných oborů (zvuková tvorba oproti filmové vědě) se porota po třech a půl hodinách rokování shodla na vítězném filmu. Tím se stal film Tvoření spravedlnosti režisérky Sarah Vanhee

 

 

 

Zdůvodnění poroty: Studentská porota sekce První světla se rozhodla ocenit tvůrce, kterému se podařilo svou jasnou vizí, sebevědomou režií a velkou dávkou lidskosti narušit konvenční pohled na odsouzené. Skrze osudy konkrétních postav a za použití minimalistických filmových prostředků reflektuje obecnou povahu spravedlnosti. Cenu udělujeme filmu Tvoření spravedlnosti režisérky Sarah Vanhee.

 

 

 

 

 

Oceněné filmy včetně mnoha dalších z letošního i dřívějších ročníků je možné zhlédnout ve videotéce Centra dokumentárního filmu.

Vítěze a zdůvodnění porotců k filmům ze všech soutěžních sekcí naleznete ZDE.

 

 


Ceny studentské poroty vznikly v domácím ateliéru Blanche fleur.Realizováno za podpory:                                                                                                                                 
                                     

 

 Dále spolupracujeme s: