Jídlo

TÉMA: JÍDLO

V rámci nového programu Centra dokumentárního filmu určeného zájemcům o hlubší poznání filmu a médií prozkoumáme prostřednictvím fenoménu jídla základy (nejen) dokumentární kinematografie. Téma prostudujeme z historické perspektivy a budeme sledovat, jak se jeho obraz proměnil v současnosti. Budeme pochybovat, klást kritické otázky odborníkům a autorům v diskusích, které budou jednotlivé večery s filmem doprovázet. 

Cyklus čtyř večerních projekcí v malém sále kina Dukla nabídne čtyři různé pohledy na jídlo jako celospolečenský fenomén. V tomto tématu se projevují potřeby různých institucí a odvětví: průmyslu, zemědělství, obchodních strategií, reklamy a propagandy. 

První dva večery (3. a 18. 11.) dáme prostor historickému pohledu na téma jídlo: Jak se formoval meniální obraz jídla a potravin v době třicátých až padesátých let? Jak se požadavky doby promítaly do obsahu a stylu krátkých instruktážních filmů? Co se během zmíněného dvacetiletí změnilo a co nikoli? Jakou roli hrálo jídlo v propagandistických filmech? 

Třetí a čtvrtý večer (2. a 16. 12.) se přesuneme do současnosti. Pomocí dílny Víta Klusáka a pořadu Ano šéfe a nedávno dokončeného filmu Cukr blog Andrey Culkové si položíme otázky o mediálním obrazu jídla dnes. Jsou televizní reality show o vaření propagandou zdravé výživy nebo reklamou na nádobí, nebo sledují jiné cíle, například zda se snaží skrze přípravu jídla nahlédnout do životního stylu obyvatel?

Rezervace na jednotlivé večery lze provádět pouze na profilu konkrétní události nebo na emailu cdf@c-d-f.cz. Rezervace na události CDF nelze provádět přes rezervační systém Kina Dukla.

 

První večeře: úterý 3. listopadu od 19.30

Cyklus filmů a diskusí nejen o jídle, jeho roli ve filmu a umění a o způsobech, jakým bylo jídlo v českých filmových dějinách prezentováno, začneme pásmem šesti krátkometrážních dokumentárních filmů o zdravé výživě z období 50. let. Hostem večera bude filmová historička Lucie Česálková, která působí v Národním filmovém archivu, učí na FF Masarykovy univerzity v Brně a nedávno vydala knihu Atomy věčnosti, v níž se věnuje krátkým filmům v kontextu kinematografie a státní politiky. Během cyklu se dozvíme, jak se formoval dnešní filmový a mediální obraz jídla a zároveň odhalíme jaké předpoklady stály za vznikem prvních krátkých účelně vystavěných dokumentárních filmů.  

 

Druhá večeře: středa 18. listopadu od 17.00

Projekce filmu Lucie Králové Arzenál: Jak se chovat a moderovaná diskuze s autorkou.
Osvětové a instruktážní filmy naší minulosti – objednávky státních institucí - nám radily jak se máme chovat v běžných každodenních situacích. Jakou roli v oficiální instruktážní strategii hrálo jídlo a strava? Snímek Lucie Králové sleduje mechanismy moci od 30. do 50. let a jejich pokračování v současnosti. Dokument je inspirovaný výzkumem průmyslových a osvětových filmů filmové historičky Lucie Česálkové a je součástí unikátní série filmů ARZENÁL o filmovém dědictví. Projekt vzniká ve spolupráci NFA a ČT. Diskuzní večer doplní další archivní snímky spojené tematikou jídla a zajímavou historií.

 

Třetí večeře: středa 2. prosince od 19.30

Spolurežisér této reality show Vít Klusák přijede povykládat o tom, jak vypadá zákulisí natáčení pořadu Ano, šéfe se Zdeňkem Pohlreichem, o tom, jak je pořad koncipován, jaká jsou kritéria této reality show. Spolu sním si položíme otázku, zda reality show o jídle mohou fungovat jako novodobá osvěta a kultivace obyvatelstva, jaké nástroje k tomu využívá a jakým reakcím diváků protagonisté čelí. S diváky se podělí nejen o zákonitosti a principy specifického televizního formátu typu kulinářská reality show, ale také o momenty ze zákulisí natáčení se svérázným šéfkuchařem Zdeňkem Pohlreichem

 

Čtvrtá večeře: středa 16. prosince od 17.00

Cyklus o jídle ve filmu zakončíme projekcí oceňovaného snímku Cukr blog, v němž se autorka Andrea Culková dívá na osvětu o jídle z opačné perspektivy. Impulzem vzniku tohoto filmu se stala pochybnost, zda se dnes nestáváme obětí cílené propagandy potravinářských firem a farmaceutických koncernů, které podporují konzumaci cukru. Klíčová tedy bude otázka: Co na cukru závisí? Jakou roli hraje cukr v globální ekonomice? Na otázky odpoví sama autorka, která kvůli filmovým výpovědím procestovala řadu zemí včetně USA.

Filmy podle abecedy
...ABCČDĎEFGHCHIÍJKLMNOPRŘSŠTUÚVWYZŽ

Realizováno za podpory:                                                                                                                                 
                                   

 

 Dále spolupracujeme s: