Dokumentarista Jan Špáta

Profil: Dokumentarista Jan Špáta

Cyklus čtyř večerních projekcí v průběhu ledna až května v malém sále kina Dukla nabídne výběr z tvorby výjimečného českého kameramana a dokumentaristy Jana Špáty.

Cílem cyklu je představit některé ze široké palety Špátových dokumentů v novém světle, s čímž nám pomohou vybraní hosté; spolupracovníci nebo jeho žáci, kteří některé projekce uvedou a budou po promítání k dispozici k besedě.

 

Rezervace na jednotlivé večery lze provádět pouze na profilu konkrétní události nebo na emailu cdf@c-d-f.czRezervace na události CDF nelze provádět přes rezervační systém Kina Dukla.

První večer: Láska, kterou opouštím I. + II. (středa 20. 1. od 17.00)

Cyklus večerů s filmy Jana Špáty zahájíme zdánlivě netradičně, a to projekcí jeho posledního filmu Láska, kterou opouštím z roku 1998. Režisér v tomto dvojdílném bilančním díle hovoří o svých filmech, zkušenostech osobních i profesních, ale především o svém přístupu k člověku nahlíženého skrze kameru. Ve filmu jsou použity ukázky z filmů, z nichž některé budeme mít možnost vidět na dalších projekcích.

„Chtěl jsem ukázat některá místa ze svých filmů, kdy se otevřela nebesa a přišel zajímavý nápad. Někdy náhoda přinesla situaci nebo setkání s člověkem, se kterým se potkáme jednou za život. Nebo se něco díky dobré vnitřní i vnější životní konstelaci dokumentaristovi mimořádně podaří. Prostě jsem vyhledával lidské a filmařské perličky, které se divákovi často při jednom zhlédnutí zakutálí mimo jeho pozornost. Na ty jsem chtěl upozornit a o radost z nich se s divákem ještě jednou podělit. A taky jsem se pokoušel shrnout všechno, na co jsem v životě přišel a co mě jako člověka a filmaře zajímalo, vzrušovalo a přinášelo potěšení.“ (ceskatelevize.cz)

 

Druhý večer: Restaurované filmy Jana Špáty. Host: Olga Sommerová (středa 17. 2. od 17.00)

Ve středu 17. února uvádíme výběr z pásma Restaurovaných filmů Jana Špáty. Těšit se můžete především na slavné Respice finem, o moudrosti venkovských stařenek s pokorou očekávajících konec života. Při pražské návštěvě věhlasného jazzmana Luise Armstronga v roce 1965 vznikla reportáž Hallo Satchmo. Ve snímku Variace na téma Gustava Mahlera vyjádřil autor svůj vztah a obdiv k jihlavskému rodákovi, světoznámému hudebnímu géniovi. V roce 1990 spolu s Jindřichem Štreitem pozoroval život hrdinů tohoto fotografa z pohraničí ve filmu Mezi světlem a tmou

Projekci přislíbila uvést dokumentaristka, spisovatelka a někdejší Špátova životní partnerka Olga Sommerová. Můžete tak využít jedinečné možnosti setkání a diskuse s člověkem, který má jistě co říci k životě a díle Jana Špáty.

 

Třetí večer: Cestopisné filmy Jana Špáty. Host: Richard Němec. (35 mm, středa 13. 4. od 17.00)

Cestopisné dokumenty jsou ve tvorbě Jana Špáty významně zastoupeny. Z mnoha míst, kde portrétoval život místních obyvatel jmenujme především Kavkaz, Řecko, Irsko, Mexiko, Austrálii nebo Japonsko. Ve středu 13. dubna se seznámíme se čtyřmi filmy - dvěma proslavenými a dvěma zcela neznámými:

Země sv. Patrika (1967, 29 min., 35mm) - poetický cestopis pojednávající o Irsku, jeho obyvatelích, zvycích a náboženství. Velikonoce v Mexiku (1971, 14 min., 35mm) - krátký film portrétující oslavy Velikonočních svátků v Mexiku. Druhý domov (1983, 18 min., 35mm). Československo přijalo na konci čtyřicátých let stovky uprchlíků před řeckou občanskou válkou. Film nabízí pohled na jejich osudy, práci, výchovu dětí v cizí zemi, a také na návrat části z nich do Řecka po roce 1976. 777 vteřin v Československu (1992, 13 min, HD file). Na první pohled mezi cestopisy nezapadající film, který je jakousi lyrickou vizitkou krás Československa. Měl tak reprezentovat naši zemi a kulturu navenek, tedy opačným směrem než výše uvedené cestopisy. 

Naším hostem tentokrát bude producent Richard Němec, jehož firma Verbascum zrestaurovala výběr filmů Jana Špáty a vydala v roce 2009 na 4 DVD.

 

Čtvrtý večer: Největší přání II. (středa 4. 5. od 19.30)

Retrospektivu filmů Jana Špáty ukončíme jeho filmem Největší přání II. (1990), ve kterém pokračoval ve způsobu práce poprvé použité v prvním dílu z roku 1964. Pomocí jednoduché metody, kdy se režisér ptá mladých lidí na jejich největší přání se nenápadně vyjevují hodnoty mládeže za socialismu. 

Olga Špátová byla bohužel nucena na poslední chvíli účast na dnešní projekci zrušit. Přesto se těšíme, že přijdete porovnat různá Největší přání napříč generacemi, dobou a politickými systémy a zamyslet se, jaká jsou naše největší přání dnes? Co přetrvalo? A co minulo?

Filmy podle abecedy
...ABCČDĎEFGHCHIÍJKLMNOPRŘSŠTUÚVWYZŽ

Realizováno za podpory:                                                                                                                                 
                                   

 

 Dále spolupracujeme s: