12.10. Legendy českého dokumentárního filmu: Karel Vachek

Naši podzimní trojici setkání s českými dokumentaristy nemůže uzavřít nikdo jiný než kontroverzní dokumentarista filosofického ražení Karel Vachek.

Na pražské FAMU studoval u Elmara Klose v letech 1958-63. Absolvoval filmem Moravská Hellas, tato polemická reportáž ze strážnických folkových slavností byla následně zakázána a veřejně uvedena až v roce 1968, kdy byla oceněna na MFF Karlovy Vary. Téhož roku jako režisér Krátkého filmu Praha natočil slavný dokument Spřízněni volbou, v němž zdokumentoval hlavní protagonisty Pražského jara během událostí kolem volby prezidenta ČSSR. S nástupem normalizace mu bylo zakázáno točit, musel odejít z Krátkého filmu a živil se jako dělník. V roce 1979 nakonec společně s rodinou emigroval do Spojených států. Po pěti letech se kvůli zdravotnímu stavu své manželky vrátil, aby opět pracoval v dělnických profesích. Po roce 1989 se vrátil k dokumentaristice. Od roku 2002 je vedoucím Katedry dokumentární tvorby FAMU.

Svou polistopadovou kariéru odstartoval rozsáhlou filmovou tetralogií Malý kapitalista, jež svérázným způsobem mapovala českou společnost 90. let a přelomu století. Z novějších snímků jmenujme např. Záviš, kníže pornofolku pod vlivem Griffithovy Intolerance a Tatiho prázdnin pana Hulota aneb vznik a zánik Československa (1918–1992) (2006) či Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid (2011).

V současné době pracuje na novém a jak sám říká "určitě posledním" filmu s názvem Komunismus. Během našeho říjnového setkání zjistíme, z jakého konceptu snímek vychází a okusíme i několik čerstvých ukázek.
A mimo to se také této ikony českého dokumentárního filmu, která svý přístupem poznamenala několik generací v současnosti tvořících dokumentaristů (např. Jan Gogola ml., Vít Janeček, Filip Remunda, Vít Klusák, Erika Hníková a další), zeptáme, které ze svých studentů považuje za nejvýraznější autorské osobnosti.

 

Rezervaci na večer lze provést na této stránce, na emailu
cdf@c-d-f.cz nebo na telefonním čísle 774 101 686.
Rezervace na události CDF nelze provádět přes rezervační systém Kina Dukla.

Vstupné: veřejnost - 60Kč; členové CDF - 40Kčzpět na výpis

Realizováno za podpory:                                                                                                                                 
                                     

 

 Dále spolupracujeme s: