28.09. Legendy českého dokumentárního filmu: Helena Třeštíková

Podzim bude v CDF patřit významným tvůrcům české dokumentaristiky.

U příležitosti našeho druhého setkání se můžeme těšit na Helenu Třeštíkovou, která nepopiratelně patří k významným osobnostem světového dokumentárního filmu.

Katedru dokumentární tvorby na FAMU absolvovala v roce 1975, následně působila jako dramaturgyně v Krátkém filmu. Později se začala věnovat režii. Ve své tvorbě se postupně specializovala na unikátní časosběrnou metodu, pomocí které sleduje objekty svých filmů po dobu několika let. Celosvětově byla jedním z prvních dokumentaristů, kteří se této náročné metodě začali věnovat. Se svým manželem založila nadaci Člověk a čas podporující časosběrné dokumenty a filmy. Od roku 2002 vede realizační dílnu na FAMU. V roce 2007 se na krátkou dobu stala ministryní kultury ČR. 

Ve svých snímcích se obvykle zaměřuje na konkrétní jedince, zajímají jí zejména mezilidské vztahy a sociální problémy. Za své dokumenty obdržela mnohá ocenění, v roce 2007 převzala na mezinárodním festivalu v Seville cenu za nejlepší evropský dokument roku (Marcela). Do současné doby natočila více než padesát snímků (např. Manželské etudy (1987), René (2008), Katka (2009), Mallory (2015), Zkáza krásou (2015)).

Během večera zhlédneme ukázky z některých jejích filmů a společně se zamyslíme nad unikátní metodou, kterou v průběhu své kariéry vyvíjela a zdokonalovala.

 

Těšíme se na Vás!

 

Rezervaci na večer lze provést na této stránce, na emailu
cdf@c-d-f.cz nebo na telefonním čísle 774 101 686.
​Rezervace na události CDF nelze provádět přes rezervační systém Kina Dukla.

Vstupné: veřejnost - 60Kč; členové CDF - 40Kčzpět na výpis

Realizováno za podpory:                                                                                                                                 
                                     

 

 Dále spolupracujeme s: