15.03. Dokumentárním filmem od zpravodajství ke hranému filmu 1

Během cyklu tří přednášek se budeme věnovat otázkám, jakými způsoby lze ve světě filmu a médií formulovat výpovědi o skutečných událostech. Kriticky si vysvětlíme pojmy „realita“, „realističnost“, „autenticita“ a „objektivita“, které v souvislosti s médii a filmem zaznívají stále s větší intenzitou.
V rámci jednotlivých setkání se budeme soustředit na různorodost práce s informacemi, kriticky se zamyslíme nad vnímáním obsahu. Za pomoci vybraných dokumentů, které nám poslouží jako můstek mezi světem filmu a světem médií, se zamyslíme nad vnímáním obsahu reportáží a filmů.
Klíčové otázky zodpoví ředitel CDF Šimon Bauer, který svůj výklad doplní řadou ukázek a projekcí tematicky propojených snímků.
Cyklus je vhodný pro začátečníky.


LEKCE 1 – OBECNÝ ÚVOD DO PROBLEMATIKY FILMU, MÉDIÍ A JEJICH VZTAHU K REALITĚ

V průběhu první lekce se dozvíme, jaké proudy v dějinách kinematografie formovala snaha, co nejvíce se přiblížit realitě, a které naopak usilovaly o vytváření smyšlených světů a příběhů.
Jaké má kinematografie prostředky k manipulaci s natočeným materiálem a co vše jí umožňuje „kouzlit“? Nejen na to se pokusíme odpovědět po shlédnutí vybraného krátkého filmu.

Vzdělávací lekce jsou v případě nenaplněné kapacity sálu přístupné široké veřejnosti.

 

Těšíme se na Vás!

 

VSTUPNÉ:

studenti - 25 Kč

senioři - 30 Kč

veřejnost - 40 Kčzpět na výpis

Realizováno za podpory:                                                                                                                                 
                                     

 

 Dále spolupracujeme s: