Cinepur 108/2016

Jazyk: česky
Rok vydání: 2016
Vydání: 1. vydání
Vydavatelství: Sdružení přátel Cinepuru
CDF katalogizace: P Periodicals
Signatura: P/1352
Předmětová hesla: filmová kritika; Recenze; Televize; Filmová distribuce; filmové festivaly a přehlídky; MFDF Jihlava

Začíná to vypadat téměř jako vzorec. Kdykoliv HBO Europe vypustí v Česku některý ze svých vlajkových projektů - v roce 2013 Hořící keř, letos seriál Pustina, ostatní producenti jakoby se dvojnásob snažili, aby jej náhodou někteý z jejich počinů nezastínil. Pustina, na rozdíl od filmu o Janu Palachovi, sice do kin nešla, ale princip byl stejný. Mluvilo se o ní víc, než o jakémkoliv z audiovizuálních děl s filmovými ambicemi.
Samozřejmě nenaznačujeme, že by v Česku probíhala filmová konspirace, ale nadsazenou zkratkou říkáme, že zpětný pohled s koncem roku na letošní tuzemskou filmovou produkci slibuje finále bez ohňostroje. Slavit není moc co. Ale smyslem není psát po x-té o nízké kvalitě českého hraného filmu posledních let. Spíš je zajímavé přemýšlet o tom, proč hraná produkce vypadá, tak jak vypadá. A z tohoto úhlu pohledu je letošek poměrně pozoruhodný. Poprvé je opravdu naplno možné vidět dopad digitalizace v kinech i dlouhodobější vliv zlevňování technologií.
Rozevřely se nůžky mezi relativně levnými rychlovkami často začínajících tvůrců, které sází na jednu atrakci nebo nepříliš povedeně míří na úzké publikum, a "kvalitními" většími filmy. Na první straně spektra produkcí přibývá, na té druhé jich ubývá.
Producenti a dristributoři se více méně shodují, že z jejich pohledu je české prostředí zdravé a soutěživé. Události roku se ale i tak letos děly jinde. Třeba v Německu.Cinepur 108/2016


Rezervace:
K rezervování knih je třeba být přihlášen, pokud nemáte uživatelský účet, je třeba se registrovat.
Knihy podle abecedy
...ABCČDEÉFGHCHIÍJKLMNOPRŘSŠTUÚVWXYZŽ

Realizováno za podpory:                                                                                                                                 
          
                                          

 

 Dále spolupracujeme s: