Rupicapra

Režie: Viera Čákanyová
Originální název: Rupicapra
Země původu: Slovensko
Rok výroby: 2014
Stopáž: 10 min.
Barva: Barevný
Jazyk: slovenština, angličtina
Jazyk titulků: angličtina

Scénář: Viera Čákanyová
Kamera: Šimon Dvořáček
Střih: Saša Gojdic
Zvuk: Tobiáš Potočný

„V mém filmu se Slováci mohou podívat na sebe pohledem mého protagonisty Michaela – Člověka, který je trochu divný, občas protivný, ale ne hloupý, a který shodou okolností pochází ze světové velmoci – z krajiny kulturní a politicky neporovnatelně vlivnější než Slovensko. A tento člověk se okolo sebe dívá bez toho našeho „slovenského“ sentimentu a používá jazyk, který je jazykem světa. Ukazuje nám provinčnost a maloměšťáctví hluboko v nás. Nevidíme dál než na špičku vlastního nosu, vedeme žabomyší války, jsme xenofobní a málo velkorysí. A je to celé vlastně směšné.“


Co je to „Slovensko“? Jak vysvětlit pojem „Slovensko“ neznámému cizinci, návštěvníkovi z jiné planety, v horizontu posledních 20 let? Jaký je genetický či programovací kód softwaru „Slovensko“? Jak se používá, jak se mění?

Slovensko 2.0 je film o dvaceti letech samostatného Slovenska očima deseti režisérů. Skládá se z deseti desetiminutových filmů různých žánrů – od hraného přes animovaný, dokumentární až po experimentální film. Deset režisérských osobností širokého generačního, názorového a žánrového spektra – Juraj Herz, Martin Šulík, Peter Kerekes, Zuzana Liová, Mišo Suchý, Ondrej Rudavský, Iveta Grófová, Peter Krištúfek, Viera Čákanyová a Miro Jelok – odpovídá na otázku: Co je to Slovensko?

Výsledkem je unikátní umělecká reflexe moderních dějin země a zároveň reflexe slovenské kinematografie v jejích různých podobách.
Rupicapra


Rezervace:
Film je ke zhlédnutí v prezenční videotéce CDF v Jihlavě. K rezervování místa ve videotéce je třeba být přihlášen, pokud nemáte uživatelský účet, je třeba se registrovat.
Filmy podle abecedy
...ABCČDĎEFGHCHIÍJKLMNOPRŘSŠTUÚVWYZŽ

Realizováno za podpory:                                                                                                                                 
          
                                          

 

 Dále spolupracujeme s: