CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Jay Rosenblatt

Jay Rosenblatt
Jay Rosenblatt (1955) je mezinárodně uznávaný umělec, který se věnuje nezávislému filmu od počátku 80. Let. Vystudoval psychologii, dříve se živil jako terapeut a ve své filmové tvorbě se zaměřuje na zkoumání emocí a psychiky.

Výpis filmů autora

bez náhledu

Až budeš vzhůru

Jay Rosenblatt / Spojené státy / 2016 / 12 min. 0 sec.

Děsivé i veselé vyprávění o cestě ke kolektivnímu nevědomí pomocí pokusů s hypnózou konstruuje autor koláží nalezených záběrů z instruktážních, dokumentárních i fikčních filmů a vrší témata osobních prožitků a frustrací, reflexe společenských stereotypů a tužeb i obrazy divoké či podivné živé a neživé přírody. Jay Rosenblatt (1955), americký nezávislý filmař a vystudovaný psychoterapeut, je autorem více než třiceti snímků, ve kterých zkoumá podstatu a hranice lidské psychiky a emocí. Za svou tvorbu obdržel přes sto nejrůznějších ocenění. Kromě pedagogického působení se věnuje i organizaci San Francisco Jewish Film Festival. Na MFDF Ji.hlava byly uvedeny jeho snímky I Just Wanted To Be Somebody (2006), Čtyři otázky rabínovi (2008) a Býval jsem filma- řem (2003).„Natáčet Až budeš vzhůru byl vskutku požitek a d oufám, že to divák vycítí. Byla to příjemná změna, mé ostatní filmy nejsou zdaleka tak hravé.“

Čtyři otázky rabínovi

Čtyři otázky rabínovi

Jay Rosenblatt, Stacey Ross / Spojené státy / 2008 / 12 min. 0 sec.

Po smrti filmařky Stacey Rossové se režisér ujal tématu židovské identity v různé zkušenosti izraelských a amerických Židů a s využitím fragmentů jejího nedokončeného snímku natočil film o zdroji jistoty a smyslu společenství v čase pronásledování a smrti.

Když jsme šikanovali

Když jsme šikanovali

Jay Rosenblatt / Spojené státy, Německo / 2021 / 35 min. 18 sec.

Tísnivé vzpomínky ze školního kolektivu jsou často spojeny se zkušenostmi s šikanou. Podvědomý mocenský akt se v hravé, přesto závažné miniatuře Jaye Rosenblatta stává objektem hlubinného zkoumání pocitů viny a zodpovědnosti. Autor se vrací po padesáti letech na svou základní školu v Brooklynu, ke svým spolužákům i třídní učitelce, aby diagnostikoval kořeny vlastních sklonů k šikanování. Instruktážní školní filmy, animované koláže i konfrontace s ostatními spoluviníky mu pomáhají rozplést předivo viny, hněvu a frustrace. Racionalizace a psychoanalytická rekonstrukce jako cesta ke křehkému dokumentárnímu vykoupení.„Ano, je to moment šikany v našem kolektivním vědomí současnosti. Natáčení tohoto filmu, které trvalo téměř čtyři roky, se protáhlo téměř přes celou délku noční můry v podobě Trumpovy administrativy.“ (Jay Rosenblatt)

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme